Zdrowie psychiczne umożliwia prawidłowe funkcjonowanie na co dzień. Pozwala kobietom czuć się szczęśliwymi, rozwijać pasje, spełniać marzenia i budzić się bez strachu oraz obsesyjnych myśli. Niestety, Polki coraz częściej skarżą się na różne dolegliwości związane z zaburzeniami psychicznymi. Światowa Organizacja Zdrowia zachęca do leczenia dolegliwości powodujących utrudnienia w funkcjonowaniu, korzystając z psychoterapii. Jak działa psychoterapia online, a jak stacjonarna? Poznaj fakty i mity.
Psychoterapia online nie różni się od psychoterapii stacjonarnej
MIT. Terapia przez Internet odbywa się za pomocą urządzenia, które obsługuje sieć np. komputer, telefon komórkowy i odpowiedniego komunikatora (najpopularniejszy Skype). To rozmowy zdalne – prowadzone na odległość za pomocą Internetu.
Psychoterapia stacjonarna to wizyta u psychoterapeuty lub psychoterapeutki w konkretnym miejscu. Kontakt pacjent lub pacjentka – specjalista lub specjalistka odbywa się np. w gabinecie psychoterapii. Jak wygląda psychoterapia online? Nie różni się jakością leczenia od tradycyjnej formy, a wyłącznie sposobem komunikacji. W obu przypadkach dobro pacjenta lub pacjentki jest najważniejsze.
Satysfakcja z korzystania z psychoterapii online nie różni się od terapii „twarzą w twarz”
FAKT. Z badań wynika (psychoterapia online vs. terapia „twarzą w twarz”, Barak, Klein, Proudfoot, 2009), że pacjenci i pacjentki korzystający z usług online i offline odczuwają podobną satysfakcję z terapii. Okazuje się, że między spotkaniem twarzą w twarz a za pomocą ekranu nie ma istotnych różnic, które mogą wskazywać, że psychoterapia online przynosi mniej korzyści.
Skuteczność psychoterapii przez Internet jest zdecydowanie mniejsza
MIT. Skuteczność psychoterapii zależy w głównej mierze od zaangażowania zarówno pacjenta lub pacjentki, jak i psychoterapeuty lub psychoterapeutki. Nawiązanie pozytywnej relacji terapeutycznej, czyli więzi między osobą leczoną a terapeutą lub terapeutką, zwiększa skuteczność psychoterapii i to niezależnie jaką formę spotkania ma wizyta (online lub stacjonarnie). Relacja terapeutyczna podwyższa poczucie bezpieczeństwa, umożliwia wyrażanie emocji i wzmacnia wzajemne zaufanie.
Psychoterapia online jest skuteczna, jeśli pacjent lub pacjentka uwierzy w możliwe korzyści wynikające z terapii i podejmie współpracę z pozytywnym nastawieniem. Podobne warunki występują w psychoterapii stacjonarnej.
Spotkanie z terapeutą lub terapeutką przez Internet to komfort i oszczędność
FAKT. Psychoterapia online ma wiele korzyści. Przede wszystkim to bardzo wygodna forma leczenia. Pacjent lub pacjentka nie musi wychodzić z domu, może rozgościć się w swoim ulubionym fotelu i poczuć bezpiecznie. Psychoterapia przez Internet to również oszczędność czasu związanego z brakiem konieczności dojazdu do miejsca stacjonarnego, co zmniejsza koszty z tym związane.
Nie każdy może korzystać z psychoterapii online
FAKT. Psychoterapia online polecana jest zabieganym i podróżującym kobietom oraz tym, które doceniają możliwości technologiczne podwyższające codzienny komfort. Nie każdemu jednak zalecana jest wizyta przez Internet. Jeśli pacjent lub pacjentka zmaga się z: autoagresją, silnym uzależnieniem od substancji psychoaktywnych, stanami psychotycznymi lub powracającymi myślami samobójczymi powinni skorzystać z wizyty stacjonarnej.
Warto wiedzieć, że skuteczność psychoterapii online jest taka sama jak skuteczność pracy w gabinecie stacjonarnym. Przy wyborze formy psychoterapii warto kierować się swoimi potrzebami i możliwościami.
Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Prowadzimy psychoterapię indywidualną dla kobiet oraz terapię dla par. Organizujemy również warsztaty rozwojowe. Rozpocznij psychoterapię online z Your Voice już dziś, to bardzo proste: Zapisz się na terapię.