Terapia par – na czym polega?

Bycie w szczęśliwym, stabilnym związku ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Życie w dobrym małżeństwie wiąże się z niższym poziomem stresu, mniejszym nasileniem objawów depresyjnych i większą satysfakcją z życia [1]. Jednak nie tylko pozytywne emocje mają wpływ na zdrowie psychiczne partnerów. Występuje korelacja między różnymi wymiarami funkcjonowania małżeństwa a zdrowiem. I tak na przykład negatywne funkcjonowanie w związku również odbija się na zdrowiu partnerów. Wpływ bezpośredni zaobserwowano w przypadku mechanizmów sercowo-naczyniowych, hormonalnych, immunologicznych, neurosensorycznych, zaś pośredni na zdrowie przez nasilenie objawów depresji i nawyki antyzdrowotne [2].

Co więc zrobić, gdy w związku lub małżeństwie zdarza się kryzys? Jakie kroki podjąć, gdy para nie funkcjonuje w sposób optymalny? Czy psychoterapia par będzie odpowiednim rozwiązaniem?

Psychoterapia pary - kiedy warto z niej skorzystać?

Wiele osób, myśląc o psychoterapii par, kojarzy ten rodzaj terapii z dramatycznymi sytuacjami, gdy związek się rozpada i nie ma już czego ratować. W rzeczywistości, terapia par to forma pomocy, z której zdecydowanie częściej korzystają osoby, którym na związku wciąż zależy. Jeśli obie strony są zmotywowane do pracy nad sobą i nad tym, co ja łączy, warto wykorzystać tę możliwość. Pary i małżeństwa zgłaszają się z wieloma różnymi problemami. Obszary sporne i budzące napięcia między partnerami to m.in. podział obowiązków, relacje pozamałżeńskie/pozapartnerskie, współżycie seksualne, sposób wydawania pieniędzy oraz brak zrozumienia ze strony partnera

Psychoterapia par jest rodzajem terapii, która skupia się na pomaganiu osobom będących w związku – zarówno formalnym, jak i nieformalnym. Terapeutka lub terpaueta, przez odpowiedni dobór technik, pomaga osiągać wspólne cele partnerów lub małżonków – lepiej się rozumieć, rozwiązać trudności komunikacyjne, poradzić sobie po zdradzie. Jest to droga, która pozwala również osiągnąć większą bliskość lub satysfakcję ze związku.

Terapia par - na czym polega, jak przebiega, jak się przygotować?

Jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalistki lub specjalisty warto bardzo dokładnie przemyśleć, jakich aspektów związku dotyczą problemy. W jaki sposób próbowaliście sobie z nimi do tej pory radzić. Warto też zastanowić się nad tym, czego oczekujecie od związku i jak chcielibyście, aby on wyglądał. Porozmawiajcie o swoich słabościach i zaletach. Wróćcie myślami do początku relacji i zastanówcie się nad tym, czego wam brakuje z tamtego okresu. Pierwsze sesje terapii par (jedna-cztery) są zazwyczaj poświęcone wstępnym zagadnieniom. Terapeutka lub terpaueta będzie rozmawiał z Wami o takich zagadnieniach jak historia związku, Wasze historie życia oraz Wasze poglądy na problem, z którym się zgłaszacie. Jakie są cele terapii małżeńskiej? Na wstępnym etapie ustalicie także zasady współpracy i cele terapeutyczne.

Jakie są cele terapii małżeńskiej? Na wstępnym etapie ustalicie także zasady współpracy i cele terapeutyczne. Następnie na podstawie tzw. konceptualizacji problemu, czyli procedury mającej na celu precyzyjne zdefiniowanie problemu oraz ustalenie metod i technik, które umożliwią jego rozwiązanie, zaczniecie pracę. Przygotujcie się na to, że niezależnie od rodzaju trudności, prawdopodobnie dużo uwagi poświęcicie zagadnieniu dobrej komunikacji w związku. Dobrej, czyli jakiej? Przede wszystkim otwartej, spójnej, jasnej i przekazywanej wprost.

Czy terapia par pomaga?

Terapia par może być skuteczną formą pomocy. Sukces zależy jednak od bardzo wielu czynników – wyjściowego problemu, z którym się zgłaszacie, zaangażowania partnerów, gotowości do zmiany i pracy nad relacją i przekonania na temat związków. A także oczekiwania co do relacji i partnera/partnerki. Ważna jest także otwartość i chęć do dostrzeżenia tego, jak wiele Was łączy, a nie ciągła koncentracja na tym, w czym się różnicie.

Poznaj odpowiedzi na pytania, które zadają sobie osoby rozważające terapię par:

Rozważam rozstanie, czy mimo wszystko jest sens spróbować terapii par? Jak najbardziej. Jeśli jesteś wciąż w procesie podejmowania decyzji, może okazać się, że coś w funkcjonowaniu obecnego związku może zostać zmienione. W trakcie lub po terapii wciąż możesz podjąć decyzję o rozstaniu. Zmniejszasz jednak szansę, że decyzja będzie pochopna.

Uczestniczę w terapii indywidualnej, czy terapia par jest wskazana? Na psychoterapii indywidualnej realizuje się cele osobiste, nie muszą być one bezpośrednio związane z trudnościami, które przeżywasz w związku. Omów jednak to zgadnienie z terpauetką lub terpauetką i partnerką/partnerem.

Bierzemy udział w terapii rodzinnej, czy to dobry moment, żeby zaczynać terapię par? Może to być bardzo dobry, tym bardziej, jeśli dużo konfliktów wiąże się z nieporozumieniami co do wychowania dziecka/dzieci. Nie wszystkie problemy uda się przepracować w trakcie terapii rodzinnej. Terapia par może być jej dobrym uzupełnieniem.

Psychoterapia par - książki

Nie jesteś jeszcze przekonana lub gotowa, żeby uczestniczyć w terapii par? Możesz skorzystać z naszych rekomendacji lektur, które pomogą Ci w pracy nad różnymi aspektami funkcjonowania związku. Od poprawienia komunikacji do radzenia sobie z zazdrością. Nasze rekomendacje znajdziesz tutaj: https://yourvoice.pl/psychoterapia-par-jakie-ksiazki-warto-przeczytac/

Chciałabyś skorzystać z terapii pary online? Na Your Voice znajdziesz specjalistkę z zakresu psychoterapii par online. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez kobiety z podejściem uwzględniającym ich perspektywę. Psychoterapię online z Your Voice możesz rozpocząc klikając tutaj: Zapisz się na terapię.

Literatura:

  1. Holt-Lunstad, J., Birmingham, W., & Jones, B.Q. (2008). Is There Something Unique about Marriage? The Relative Impact of Marital Status, Relationship Quality, and Network Social Support on Ambulatory Blood Pressure and Mental Health. Annals of Behavioural Medicine, 35, 239–244.
  2. Kiecolt-Glaser, J. K., & Newton, T. L. (2001). Marriage and health: His and hers. Psychological Bulletin, 127(4), 472–503. https://doi.org/10.1037/0033-2909.127.4.472