Poczucie bycia „inną” z nieokreślonego powodu towarzyszy kobietom ze spektrum autyzmu przez wiele lat przed postawieniem diagnozy. Trudno im odnaleźć się w społecznych konwenansach i meandrach relacji międzyludzkich. W szkole są często opisywane jako spokojne, czasem nadwrażliwe i wycofane, preferujące kontakt z dorosłymi zamiast rówieśnikami oraz mające nietypowe zainteresowania. Niestety, przyczyny tych trudności zwykle pozostają nierozpoznane na kolejnych etapach edukacji.
Diagnoza kobiet ze spektrum autyzmu często następuje bardzo późno, nawet w wieku kilkunastu lub kilkudziesięciu lat. Czasami lekarze najpierw diagnozują depresję lub zaburzenia lękowe, a diagnoza spektrum autyzmu pojawia się dopiero znacznie później. Jest to często spowodowane umiejętnością tych kobiet do adaptacji do społecznych norm. Trudności dziewcząt ze spektrum mogą przybierać bardziej subtelny charakter niż u chłopców.
Zespół Aspergera a role społeczne kobiet
Niepowodzenia w budowaniu relacji z innymi osobami powodują cierpienie u kobiet ze spektrum, które od najmłodszych lat są wpajane w typowo kobiece role społeczne. Starają się nieustannie dostosować do niejasnych zasad i często doświadczają wykluczenia społecznego.
Dziewczynki ze spektrum autyzmu od najmłodszych lat często przybierają „maskę” osób dostosowanych do norm społecznych. Czasami za wszelką cenę próbują zdobyć przyjaciółki, być pomocne dla innych, zdobywać pochwały i wyróżniać się talentami. Te działania często prowadzą do wieloletniego cierpienia. Brak zrozumienia, samotność i bezskuteczne dążenie do asymilacji w grupie mogą obniżać samoocenę, prowadzić do depresji i problemów z odżywianiem.
Wsparcie kobiet z Zespołem Aspergera
Charakterystycznymi objawami u dziewcząt są chęć pomagania innym, nawet gdy osoba ta nie potrzebuje pomocy, oraz silne przywiązanie do zasad. Często doświadczają one odrzucenia przez rówieśników i przez wiele lat doznają licznych zranień. Skutecznym sposobem leczenia traum może być psychoterapia, a jedną z metod jest terapia Brainspotting.
Dla kobiet ze spektrum autyzmu niezwykle istotne jest wsparcie psychoterapeutyczne. Dzięki niemu możliwe jest budowanie zdrowych relacji, nauka umiejętności radzenia sobie w sytuacjach społecznych oraz wzrost samooceny. Psychoterapia osób ze spektrum autyzmu daje szansę na rozwój nowych umiejętności komunikacyjnych, wzmocnienie samooceny i przygotowanie do łagodniejszego codziennego funkcjonowania.