Wydawać by się mogło, że psychoterapia online miała swój początek na przestrzeni ostatnich czterech lat, gdy zmagaliśmy się z pandemią. Okazuje się jednak, że jest to absolutnie błędne wyobrażenie. Dostępna jest ona dla pacjentów już od ponad 20 lat. 12 marca 2020 roku zamknięto placówki oświatowe, kina i inne ośrodki kulturalne. Ograniczono też dostęp do przychodni. Do tego czasu z psychoterapii online najczęściej korzystały osoby mieszkające za granicą lub w małych miejscowościach. Kolejne tygodnie i miesiące były jednak koniecznością zaadaptowania się do nowej rzeczywistości. Wtedy to, psychoterapia online stała się dla wielu osób, jedyną możliwością na utrzymanie lub rozpoczęcie leczenia bez narażania się na Covid-19.
Badania dotyczące skuteczności psychoterapii online są prowadzone przez kilka niezależnych ośrodków. International Society of Mental Health Online to stowarzyszenie non-profit. Powstało w 1997 roku. Zajmuje się zarówno zastosowaniami, jak i rozwojem komunikacji online w zakresie zdrowia psychicznego. Bada między innymi skuteczność różnych form wsparcia psychologicznego online. Organizacja ta skupia wokół siebie nie tylko studentów, ale również osoby mające praktykę kliniczną.
Oprócz tego skuteczność psychoterapii online zaczęli badać naukowcy. W 1996 roku powstała pierwsza grupa badawcza. Miało to miejsce na Uniwersytecie w Amsterdamie, a założeniem było sprawdzenie skuteczności terapii poznawczo-behawioralnej prowadzonej online.
Badania jasno wskazują (Hofmann i in., 2012; Moritz i in., 2012), że terapia poznawczo-behawioralna, która prowadzona jest online, z wykorzystaniem urządzeń umożliwiających wideo-rozmowy, jest tak samo skuteczna, jak ta prowadzona stacjonarnie w gabinecie. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. Wyniki uzyskane zostały dzięki trwającemu szesnaście tygodni programowi, którego celem było zmniejszenie objawów depresji.
Skuteczna psychoterapia online w leczeniu wielu zaburzeń lękowych
Terapia poznawczo-behawioralna prowadzona online, według aktualnej wiedzy jest skuteczna w leczeniu lęku z napadami paniki oraz agorafobii (Kiropoulos i in., 2008) i lęku uogólnionego (Olthuis i in., 2016). A także zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych (Andersson i in., 2014). Oprócz tego typu zaburzeń psychoterapia online według dzisiejszej wiedzy naukowej pomaga m.in. w przypadku:
Podsumowanie - czy psychoterapia online jest skuteczna?
Psychoterapia online sprawdzana jest w kontekście skuteczności przez szerokie grono naukowców. Dzięki temu, decydując się na tę formę leczenia, masz pewność, że może ona przynosić rezultaty podobne do tych, które uzyskane byłyby w gabinecie podczas rozmowy w cztery oczy.
Oprócz tego ten rodzaj terapii wyróżnia się dodatkowymi zaletami, takimi jak np. zwiększona dostępność, swoboda i wygoda. Z pewnością jest to doskonała alternatywa dla osób mieszkających w niedużych miejscowościach, zabieganych i mających problemy z kontaktami międzyludzkimi.
Przed wyborem rodzaju terapii, warto jednak skonsultować się ze specjalistą. To on pomoże w wyborze odpowiedniego sposobu działania. Dlatego zapraszamy serdecznie do kontaktu. Jeśli nie jesteś przekonana czy taka forma wsparcia jest dla Ciebie, możesz skorzystać z 20 min. konsultacji przedwstępnej z wybranym specjalistą.
Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Prowadzimy psychoterapię indywidualną dla kobiet oraz terapię dla par. Organizujemy również warsztaty rozwojowe. Rozpocznij psychoterapię online z Your Voice już dziś, to bardzo proste: Zapisz się na terapię.