Psychoterapia online to forma współpracy z terapeutą, która polega na przeprowadzaniu sesji za pośrednictwem Internetu. Pandemia koronawirusa sprawiła, że wirtualne konsultacje psychologiczne zyskały na popularności. Taka forma terapii jest znana już od ponad 20 lat, ale dopiero teraz przeżywa prawdziwy rozkwit. Czy konsultacja online są jednak tak samo wartościowe jak spotkanie w gabinecie? Kto może najbardziej skorzystać na psychoterapii online?
Zwiększenie zrozumienia i wiedzy na temat zdrowia psychicznego sprawiają, że coraz więcej osób korzysta z pomocy psychologicznej i nie wstydzi się prosić o specjalistyczne wsparcie. Usługi psychoterapeuty online są kierowane zarówno do osób młodych, które przeżywają kryzys tożsamości i borykają się z problemami emocjonalnymi, jak i dorosłych zmagających się z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Psychoterapeuta online to osoba posiadająca wykształcenie kierunkowe oraz dysponująca odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi i terapeutycznymi. W czasie prowadzenia terapii online psycholog stosuje te same techniki co terapeuta przyjmujący pacjentów w gabinecie. Sesje terapeutyczne odbywają się w kontrolowanych i przyjaznych pacjentowi warunkach, co ma pozytywny wpływ na przebieg konsultacji i może sprawić, że pacjent szybciej otworzy się przed terapeutą.
Terapia online jest dedykowana wszystkim osobom, które cenią sobie czas i wygodę. W dzisiejszym zabieganym świecie trudno wygospodarować choćby godzinę na dodatkowe aktywności. Psychoterapia w formie online może być zatem jedynym rozwiązaniem dla osób, które mają utrudniony dostęp do gabinetu psychologicznego i nie mogą pozwolić sobie na długie dojazdy do specjalisty. To także świetna alternatywa dla pacjentów, którzy chcą odbywać regularne sesje, ale tryb ich pracy uniemożliwia umawianie się na regularne sesje. Dużą grupę osób, które wybierają psychoterapię online, stanowią Polacy zamieszkujący za granicą. Wyrażenie emocji w innym języku niż ojczysty może być bardzo trudne nawet dla osób, które biegle posługują się językiem. Terapia online to rozwiązanie problemów wszystkich rodaków na emigracji. Psychoterapia online będzie również dobrym wyborem dla osób z niepełnosprawnościami fizycznymi, które nie mają możliwości osobistego stawienia się w gabinecie terapeuty.
Terapia przez Internet może być prowadzona w różnych nurtach i przebiega tak samo jak standardowa terapia. Zwłaszcza w nurcie CBT, który cieszy się dużą popularnością terapia jest tak samo skuteczna, jak ta prowadzona w gabinecie. Nic dziwnego, że wśród pacjentów terapia CBT, czyli terapia poznawczo-behawioralna online cieszy się dużą popularnością. Psychoterapia CBT daje bardzo dobre efekty i pozwala zrozumieć przyczyny wielu zachowań i zmienić je. Większe poczucie bezpieczeństwa, oszczędność czasu i możliwość odbywania sesji w zaciszu własnego domu, to najważniejsze korzyści związane z prowadzeniem konsultacji psychologicznych w formie online. Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, nie czekaj, tylko skorzystaj ze wsparcia w dogodnej dla Ciebie formie.