Około 40% Polaków zmaga się z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi o różnym stopniu nasilenia. Samodzielna walka z trudnościami życiowymi może być skuteczna, ale zdarza się, że niepokój, poczucie osamotnienia czy obniżony nastrój, są tak dojmujące, że uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. W takich chwilach warto skorzystać z pomocy psychologa. Konsultacja psychologiczna, przeprowadzona w formie online lub stacjonarnej, to nieocenione wsparcie w okresie kryzysu psychicznego oraz sposób na długotrwałą poprawę komfortu życia.
Psychoterapia online to forma pomocy psychologicznej za pośrednictwem internetu. W odróżnieniu od spotkania bezpośredniego, które odbywa się w gabinecie, terapeuta i pacjent widzą się tylko przez ekran komputera lub urządzenia mobilnego. Czy taki sposób komunikacji ma wpływ na przebieg terapii? Jedną z największych obaw pacjentów jest to, że terapia online jest mniej efektywna niż tradycyjna konsultacja psychologiczna. Czy istnieje możliwość zbudowania więzi bez utrzymywania kontaktu rzeczywistego? Oczywiście, że tak. Porady psychologa online są równie skuteczne co te udzielane w gabinecie. Spotkania odbywają się za pośrednictwem komunikatora i w formie wideokonferencji, dzięki czemu psycholog online może obserwować zachowania pacjenta, analizować jego mowę ciała oraz słyszeć zmiany tembru głosu.
Istotną zaletą tej formy kontaktu jest zapewnienie większego poczucia bezpieczeństwa. Pacjent łączy się z psychoterapeutą w warunkach domowych, co pozwala mu czuć się pewniej, a tym samym — szybciej otworzyć przed psychologiem online. Psychoterapeuta online ma takie same kwalifikacje co psycholog przyjmujący w gabinecie i dysponuje takimi samymi narzędziami do pracy terapeutycznej. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej terapii pacjent realizuje „zadania domowe”, przygotowuje się na kolejne sesje i omawia postępy.
Konsultacja psychologiczna online to forma terapii stworzona z myślą o osobach, które nie mają możliwości uczestniczenia w terapii stacjonarnej. Dotyczy to zarówno pacjentów zamieszkujących małe miejscowości, jak i osoby, które cierpią z powodu lęku w społecznych i mają obawy przed rozpoczęciem stacjonarnej terapii. Psycholog online jest zazwyczaj tańszy niż psycholog przyjmujący stacjonarnie, chociaż nie stanowi to reguły. Warto jednak podkreślić, że porady psychologiczne online wiążą się z oszczędnościami — zarówno jeżeli chodzi o czas, jak i koszty dojazdu. Z tego względu z pomocy psychologa online korzystają osoby zapracowane, rodzice oraz młodzież w wieku szkolnym.
Jeżeli czujesz, że potrzebujesz pomocy, masz coraz większe problemy w codziennym funkcjonowaniu i nie radzisz sobie w stresowych sytuacjach, pomoc psychologiczna online może być dużym wsparciem i zachęcić Cię do wdrożenia zmian w życiu. Nie bój się prosić o pomoc — zawalcz o swoje zdrowie i komfort życia.