Czym jest i jak rozpoznać zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne

(zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne)

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne kojarzone są najczęściej z tak zwaną "nerwicą natręctw". Jest to jednak znacznie bardziej złożone zjawisko i warto wiedzieć o tym, jakie są jego objawy i jak się je leczy.

Jeśli szukasz wsparcia w radzeniu sobie z OCD

Psychoterapia online w leczeniu zaburzeń osobowości

Umów spotkanie z jednym z naszych specjalistów i zobacz jak możemy Ci pomóc!

Diagnoza ADHD

Marek Kondrat, wcielając się w rolę Adasia Miauczyńskiego w słynnym już "Dniu świra", stworzył jedną z najbardziej ikonicznych postaci w polskim kinie. Jedna ze scen przedstawia Adasia próbującego opuścić swoje mieszkanie, co okazuje się dość skomplikowane - musi upewnić się kilka razy, że na pewno zamknął drzwi, kurki od gazu są zakręcone, przysiąść na krzesełku na określoną liczbę sekund, a kiedy już zdaje się, że w końcu jest gotowy... okazuje się, że zapomniał ucałować krzyża zawieszonego przy wejściu.

Ten na pozór satyryczny portret sięga dużo głębiej. Doskonale ilustruje, jak mogą wyglądać zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, pokazując codzienne zmagania osoby, która stara się opanować swoje natrętne impulsy i nadmierny lęk poprzez wykonywanie uporczywych rytuałów.​

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne: definicja i istota

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (Obsessive-Compulsive Disorder, OCD) to zaburzenie psychiczne, które polega na nawracających, natrętnych myślach (obsesjach) oraz powtarzalnych czynnościach (kompulsjach), wykonywanych w celu złagodzenia lęku wywołanego przez te nieodparte myśli. Osoby z OCD często są świadome, że działania te są irracjonalne, ale nie potrafią ich powstrzymać, co prowadzi do cierpienia psychicznego i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne najczęściej ujawniają się dwóch głównych okresach:

dzieciństwie: objawy mogą pojawić się między 7. a 12. rokiem życia, wpływając na funkcjonowanie dziecka w różnych aspektach życia codziennego.

okresie wczesnej dorosłości: u niektórych pacjentów występuje między 18. a 25. rokiem życia.

Aby zdiagnozować zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne zgodnie z wytycznymi klasyfikacji DSM-5, muszą być spełnione poniższe kryteria
Psychoterapia online zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Psychoterapia online
Występowanie obsesji, czyli natrętnych myśli

Obsesje są definiowane przez:

Powtarzające się i natrętne myśli, impulsy lub wyobrażenia, które są intruzywne i niechciane oraz wywołują znaczący lęk, niepokój, czy też poczucie winy.

Próby ignorowania lub tłumienia takich myśli, impulsów lub wyobrażeń poprzez jakieś działania (np. wykonywanie kompulsji, czynności natrętnych).

Lub/i obecność kompulsji, czyli powtarzających się czynności

Kompulsje są definiowane przez:

Powtarzające się zachowania przypominające dziwaczne rytuały (np. nawracające czyszczenie, układanie przedmiotów, wielokrotne przebieranie, sprawdzanie, gromadzenie przedmiotów, mruganie oczami, nawracające ruchy) lub czynności umysłowe (np. modlitwa, liczenie, powtarzanie słów w myślach), które osoba czuje się zmuszona wykonywać, często według sztywnych reguł.

Zachowania te mają na celu redukowanie lęku albo uniknięcie wyimaginowanego zagrożenia, choć nie mają realistycznego związku z tym, czemu mają zapobiec lub są przesadzone. Dla osoby z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym wydają się jednak dorastać do wysoce nieprawdopodobnych konsekwencji i są zarazem nieuniknione.

Psychoterapia online
Psychoterapia online
Czasochłonność i zakłócenia

Takie myśli obsesyjne lub/i pewne czynności natrętne zajmują więcej niż 1h dziennie albo powodują silny stres, a także utrudnienie funkcjonowania, powodując cierpienie psychiczne. W niektórych przypadkach może obejmować unikanie pewnych sytuacji społecznych, rozwoju poczucia bezradności, zaniżenia oceny samego siebie, czy też rozwoju pełnego epizodu depresji.

DODATKOWO:

Należy wykluczyć, że objawy są skutkami środków (np. leków, substancji psychoaktywnych) lub innym stanem medycznym, a także nie mogą być lepiej wyjaśnione przez inne zaburzenie psychiczne.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne czy nerwica natręctw?

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne i nerwica natręctw to terminy odnoszące się do tych samych trudności. Jednak obecnie, w języku psychologicznym, nazywamy je zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym, nie nerwicą natręctw.

OCD jest określeniem fachowym, natomiast mianem nerwicy natręctw określano podobne objawy w starej terminologii. Do dziś jednak używa się nieraz tej nazwy w języku potocznym.

Można także zetknąć się z terminem zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, jednak w języku polskim jest on mniej precyzyjny (pochodzi od angielskiego członu compulsive).

Psychoterapia online
Psychoterapia online

Osobowość obsesyjno-kompulsyjna a zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne

Osobowość obsesyjno-kompulsyjna i zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) to różne, choć powiązane ze sobą pojęcia.

Osobowość obsesyjno-kompulsyjna to typ osobowości charakteryzujący się perfekcjonizmem, nadmierną precyzją i sztywnością. Osoby z tym typem osobowości koncentrują się na detalach, zasadach, ważne jest dla nich poczucie kontroli, co może prowadzić do trudności w adaptacji do zmian. Jest diagnozowana jako zaburzenie osobowości.

Zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne (OCD) to jedno z zaburzeń psychicznych, które obejmuje natrętne myśli oraz przymusowe działania lub czynności umysłowe, mające na celu złagodzenie lęku wywołanego przez te własne myśli.

W skrócie, osobowość obsesyjno-kompulsyjna odnosi się do cech osobowości, a OCD to zaburzenie psychiczne związane z natrętnymi myślami i kompulsjami.

Przyczyny zaburzeń obsesyjno kompulsyjnych

Przyczyny zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Jak leczyć zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne?

Leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego

Leczenie zaburzeń osobowości wymaga czasu, cierpliwości i współpracy z wykwalifikowanymi specjalistami. Kluczowe jest znaczenie nawiązania relacji terapeutycznej, która pozwoli na zbudowanie zaufania i poczucia bezpieczeństwa.

Zapewnienie niezbędnego wsparcia obejmuje zwykle 4 sfery:

Psychoterapia

Wysoką skuteczność wykazuje psychoterapia poznawczo-behawioralna (CBT), która pomaga radzić sobie z obecnością natrętnych myśli i innych objawów zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Wykorzystywane są też inne nurty, takie jak np. psychoterapia psychodynamiczna.

Leczenie farmakologiczne

Leki przeciwdepresyjne, takie jak SSRI, mogą zmniejszyć objawy towarzyszące i usprawnić leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.

Wsparcie i psychoedukacja

Grupy wsparcia i psychoedukacja pomagają zrozumieć i zarządzać objawami zaburzeń psychicznych.

Zarządzanie stylem życia

Techniki relaksacyjne, jak medytacja, mogą pomóc w radzeniu sobie, zwłaszcza w przypadku mniej nasilonych objawów.

Podsumowanie

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, nazywane też zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi to złożone zagadnienienie kojarzące się głownie z tak zwaną "nerwicą natręctw".

Zaburzeniem obsesyjno kompulsywnym nazywamy taką sytuację w której przymus powtarzania sprawia, że osoba cierpiąca na zachowania kompulsywne odczuwa cierpienie psychiczne i zakłócenia w codziennym funkcjonowaniu.

Nieleczona "nerwica natręctw" może mieć fatalne skutki dla życia pacjenta i jego bliskich. Tak zwana nerwica natręctw występuje zarówno u osób niepełnoletnich jak i w przypadku dorosłych. Obsesyjne myśli, trudność w pozybyciu się natrętnych myśli to w zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym codzienność.

Dlatego tak ważne jest, aby reagować, kiedy pojawią się objawy "nerwicy natręctw" i rozpocząć leczenie zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego jak najszybciej.

Jeśli szukasz pomocy w leceniu zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego zgłoś się do jednego z naszych specjalistów.