Strach i lęk są nieodłącznym elementem naszego życia i jedną z podstawowych emocji jakie odczuwamy. Ich źródło ma miejsce w instynkcie przetrwania. W chwilach realnego zagrożenia pojawia się stan silnego emocjonalnego napięcia. Naturalną reakcją organizmu w takiej sytuacji jest np. odruch silnego napięcia mięśni. Czym są w takim razie strach i lęk? Choć te dwa słowa często stosowane są zamiennie, musisz wiedzieć, że w rzeczywistości nie oznaczają tego samego. Lęk jest jednym z najczęstszych objawów psychopatologicznych. Określa się go często jako nastrój, w którym najważniejszą rolę odgrywa uczucie dużego zagrożenia, jednak wywodzące się z nierealnego i nieznanego źródła. Strach natomiast odczuwamy przed konkretną rzeczą, zdarzeniem itd. Przed czymś co możemy konkretnie nazwać. Z pojęciem paniki kojarzyć się mogą bardziej pojęcie lęku niż strachu.
Czym jest panika?
Odpowiedź na pytanie, czym jest panika, nie będzie łatwa. Wszystko dlatego, że na chwilę obecną nie ma jednoznacznego stanowiska mówiącego o tym, czy panika jest zespołem objawów, które towarzyszą zaburzeniom lękowym, czy raczej odrębnym schorzeniem. Współczesna klasyfikacja chorób ICD-10 ukazuje panikę jako zestaw symptomów nadwrażliwości wegetatywnej oraz lękowej.
Co to jest atak paniki i jakie są jego objawy?
Nagłe, napadowe pojawienie się bardzo silnego i bezzasadnego lęku nazywamy atakiem paniki. Bardzo często nie jest on spowodowany żadną konkretną sytuacją – pojawia się niezapowiedziany i zaczyna paraliżować Twoje ciało. W trakcie jego trwania obawiasz się o swoje zdrowie i życie. Najczęściej atak paniki trwa od kilku do kilkunastu minut i towarzyszy mu szereg objawów. Są one jednak zmienne, co oznacza, że każda z osób doświadczających ataków paniki może odbierać go inaczej. Wśród objawów wymienić należy:
- kołatanie serca;
- drżenie;
- pocenie się;
- skoki ciśnienia;
- skurcze mięśni;
- nudności i bóle brzucha;
- brak tchu;
- zawroty głowy;
- ból w klatce piersiowej;
- uczucie duszenia się.
Są jednak cechy, które łączą ze sobą niemal wszystkie ataki paniki. Jedną z nich i w zasadzie najważniejszą jest poczucie utraty kontroli nad własnym ciałem. Kolejną cechą jest pełne przekonanie, że Twojemu zdrowiu lub życiu grozi realne niebezpieczeństwo. Ataki paniki charakteryzują się też tym, że powracają co jakiś czas – nie są regularne. A to prowadzi do nieprzyjemnych konsekwencji w związku z tym, że nigdy nie wiesz kiedy i w jakim miejscu może Cię to spotkać. Osoby borykające się z atakami paniki mają znacznie utrudnione zadanie, jeśli chodzi o funkcjonowanie w społeczeństwie.
Jak radzić sobie z atakami paniki?
Wspomnieliśmy o tym, że objawy ataku paniki są różne. Równie dużo jest na szczęście sposóbów na to, aby sobie z nimi radzić. Jednym pomaga rozmowa i uspokajający ton głosu kogoś bliskiego. Drugim natomiast odizolowanie się na czas ataku od świata zewnętrznego. Wszystko zależy od organizmu i indywidualnych predyspozycji. Warto więc wiedzieć co Ciebie uspokaja. Dlaczego? Ponieważ atak paniki trzeba po prostu przetrwać. Jednocześnie starając się uświadomić sobie, że poczucie, że coś zawładnęło Twoim ciałem i odczuwany stan zagrożenia nie jest realny i za chwilę minie. Walka z nim nic Ci nie da. Atak, którego doświadczasz jest związany z emocjami. I tak samo jak emocje jest to stan przejściowy.
Nie zadowalaj się sposobami obniżenia napięcia, znajdź fachową pomoc
Ćwiczenia oddechowe, wysiłek fizyczny i rozmowa to przykłady sposobów na obniżanie napięcia pojawiającego się w trakcie ataku paniki. Nie jest to jednak odpowiednia droga do tego, aby się ich pozbyć. Wiktor Osiatyński powiedział kiedyś „Życie wymaga ciągłej pracy i nakładu energii. Nie jest to praca skierowana na zewnątrz, lecz przede wszystkim praca nad sobą, nad obrazem samego siebie, nad charakterem, uczuciami i emocjami”. Wykonanie tej pracy samemu jest jednak niezwykle ciężkie. Dlatego tak ważne jest, aby zgłosić się po profesjonalną pomoc. Z biegiem czasu będzie trzeba mierzyć się już nie tylko z atakami paniki, ale również w konsekwencjami wtórnymi, takimi jak np. lęk antycypacyjny.
Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez kobiety z podejściem uwzględniającym ich perspektywę. Psychoterapię online z Your Voice możesz rozpocząć klikając tutaj: Zapisz się na terapię.