Bliska mi osoba choruje na raka piersi. Jak ją wspierać?

Kiedy bliska nam osoba choruje na raka piersi, możemy często czuć dyskomfort, ponieważ nie wiemy, co właściwie takiej osobie powiedzieć. Jak jej ulżyć, jak okazać współczucie, ale nie okazać nietaktu? Czasem z poczucia dyskomfortu unikamy wręcz osoby chorującej, żeby tylko nie wyszło na to, że nie wiemy jak się przy niej zachować i jak możemy ją wspierać.

Nie ma dokładnej instrukcji, co powiedzieć i w którym momencie. Każda z nas potrzebuje czegoś innego i bardzo trudno jest zakładać, że znajdziemy jedno zdanie-wytrych. Zawsze jednak warto wracać do pytania „Czego potrzebujesz?”. I zadawać je, nawet jeśli słyszymy odpowiedź „Nie wiem”, wypowiedziane ze złością czy rezygnacją. Warto więc zadawać je ponownie i ponownie. I ponownie.

Czego unikać wspierając bliską osobę chorującą na raka piersi?

Ważniejsze niż to, co mówimy, jest często to, jakich sformułowań nie używamy. Na listę słów zakazanych trafiają więc wszelkie „powinnaś…”, „ciesz się, że…”. Nadmierne oczekiwania, niechciane rady, pocieszanie na siłę. Warto także uważać na zdania „Będzie dobrze” oraz „Myśl pozytywnie”. Takie zakłamywanie rzeczywistości może budzić w osobach z choroami onkologicznymi złość i jeszcze większą bezsilność niż ta, której już doświadczają.

Warto pamiętać, że celem komunikacji z osobą chorującą na raka piersi jest dostosowanie się do jej potrzeb i podniesienie jej na duchu. Chodzi także o autentyczność w kontakcie, szczerość i otwartość na przeżywanie różnych stanów emocjonalnych. Najbardziej zasadnym pytaniem jest więc, czego ona potrzebuje. Problem polega na tym, że bliska nam osoba może w danym momencie tego nie wiedzieć lub unikać kontaktu, ze względu na gorsze samopoczucie, psychiczne lub fizyczne. Nie pozostaje nam nic innego, jak wracać i wciąż powtarzać to samo pytanie. Nie wystarczy powiedzieć raz „Jakbyś czego potrzebowała, to dzwoń”, to my musimy być bardziej aktywną stroną. Jednocześnie pamiętajmy, żeby nie wyręczać i nie wywierać presji. Dać czas i okazać zrozumienie.

Wspieraj tak, jak możesz i potrafisz

A co jeśli nie czujemy się na siłach, żeby wspierać osobę chorująca w naszym otoczeniu? Może się zdarzyć tak, że same mamy doświadczenie choroby za sobą czy trudniejszy okres w życiu. W takim wypadku warto dobrze przemyśleć, czy i ile wspierania chcemy wziąć na siebie. Z wypalonej ratowniczki nie będzie dobrej ratowniczki. Czasem lepiej się angażować we wsparcie w małym stopniu (np. tylko od strony rzeczowej czy pomocy w codziennych sprawach) niż doprowadzić do sytuacji, gdy same będziemy tej pomocy od chorującej kobiety wymagać. Nie ma także nic złego powiedzieć, w zależności od zażyłości z daną osobą, że dla nas to jest także trudna sytuacja.

Jak jeszcze wspierać osoby chorujące na raka piersi?

Prawdopodobnie najważniejsze zasady wspierania bliskiej osoby opierają się na niezakładaniu zbyt wiele i zachowaniu elastyczności. Oczywiście, jest bardziej prawdopodobne, że osoba chorująca na raka piersi będzie miała mniej siły niż więcej, ale czy to znaczy, że musi cały czas leżeć w łóżku i nie ruszać się o krok od domu? Albo może ma ochotę porozmawiać o czymś innym niż jej stan, chce na przykład zaangażować się w wysłuchanie o Twoich sprawach. A może to, że choruje, nie oznacza, że nie może już niczym się zająć, może zaangażowanie jej w jakieś zadanie pomoże odwrócić jej uwagę? Należy pamiętać o zachowaniu umiaru w obie strony, zarówno nadmierna opiekuńczość, jak i traktowanie osoby jako całkowicie zdrowej, niekoniecznie muszą mieć pokrycie w rzeczywistości.

Nie radzisz sobie z sytuacją? Skonsultuj się z terapeutą_ką

Gdy stawianie czoła chorobie onkologicznej, jaka spotyka Twoich bliskich, przekracza Twoje zdolności radzenia sobie z trudną sytuacją, rozważ konsultacje z psychologiem_żką lub psychoterapeutą_ką. Może to być dobry sposób na ułożenie sobie w głowie własnego podejścia i tego, jak wspierać bliskich w chorobie. Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez kobiety z podejściem uwzględniającym ich perspektywę. Psychoterapię online z Your Voice możesz rozpocząc klikając tutaj: Zapisz się na terapię.