Wypoczynek jest potrzebny każdemu. W szczególności w lecie coraz częściej nasze myśli wędrują w kierunku słonecznych plaż i długich dni spędzonych na wylegiwaniu się w łóżku. To normalne, że po kilku dniach od powrotu z urlopu jesteśmy mniej produktywni w pracy, nic się nam nie chce i możemy mieć wahania nastroju. W tym okresie odczuwamy problemy z przystosowaniem się do nowej rutyny. Problem pojawia się, gdy te objawy nie mijają.
Na depresję pourlopową najbardziej narażeni są pracoholicy. Mają oni problem z ustaleniem jasnych granic między pracą a odpoczynkiem. Często zapominają, że celem urlopu jest odpoczynek i regeneracja, aby dalej móc wykonywać swoje obowiązki. Takie osoby czują strach przed wybraniem się na urlop. Zachwianie porządku, gdzie praca pochłaniała ich cały dotychczasowy czas, może doprowadzić do uczucia niepokoju, a nawet ataków paniki.
Dla wielu z nich najcięższa jest samotność. Ciągła praca odciąga ich od przyjaciół i rodziny przez co mogą mieć problem z zawieraniem i podtrzymywaniem więzi. Nawet wakacje z rodziną i przyjaciółmi mogą okazać się wyzwaniem, gdy nie potrafimy z nimi rozmawiać i przebywać w jednym pomieszczeniu. Trudności w nawiązywaniu kontaktów potęgują uczucie samotności. Dłuższe przebywanie w samotności może doprowadzić do obniżenia samooceny i złego samopoczucia.
Wakacje z rodziną to dla wielu idealny moment na spędzenie czasu z domownikami i zacieśnienie z nimi więzi. Jednak podczas wakacji mogą wyjść na jaw nierozwiązane konflikty i zwady. Przebywanie na małej przestrzeni z osobami, których się nie lubi lub nie wie jak ma się z nimi komunikować utrudnia wypoczynek i doprowadza do ciągłej irytacji. Przez to nie możemy się porządnie zrelaksować, a napięcie i konflikty wciąż narastają, Jednak ten wspólny czas warto wykorzystać na poszukiwanie wspólnego języka i odnowienie relacji.
Depresja pourlopowa - jak sobie z nią poradzić?
W czasie urlopowania warto zadbać o ustanowienie jasnych granic między czasem na odpoczynek a pracą. Myślenie o pracy nie powinno pochłaniać każdej wolnej chwili. W czasie wakacji skorzystaj z trybu offline w telefonie – w ten sposób zablokujesz przychodzące powiadomienia. Warto też ukończyć wszystkie zadania i zamknąć wszystkie sprawy przed wyjazdem, aby się nimi później nie przejmować.
W czasie wakacji warto dzielić się swoimi przeżyciami z rodziną czy przyjaciółmi. to zmniejszy uczucie osamotnienia. Kontakt z bliskimi osobami, może też pomóc nam w pozostaniu w trybie offline. Jeżeli nie planujemy wakacji za granicą to warto zaangażować się działania lokalnej społeczności, np. wolontariat, wydarzenia kulturalne, festiwale, wystawy. Branie czynnego udziału w wydarzeniach sprawi, że poczujesz się produktywny i wzięcie wolnego nie będzie wiązało się z poczuciem winy. W tym czasie najłatwiej nawiązuje się znajomości z innymi ludźmi. Tak spędzony czas może być idealna okazją do pracy nad sobą.