Psychoterapia Gestalt to model pracy terapeutycznej oparty na stworzeniu głębokiej relacji między terapeutą a pacjentem. Aby uzyskać oczekiwane efekty, relacja ta musi być w pełni autentyczna, naturalna i spontaniczna. Głównym założeniem jest to, że wszystko, co jest istotne, dzieje się tu i teraz.
Podejście Gestalt zakłada, że motorem napędowym działania jest tendencja do niezakłóconego rozwoju, a jednostka i otoczenie stanowią obszar nieustannych wzajemnych oddziaływań. Osoba, która jest psychicznie stabilna i kieruje się zdrowymi emocjami, zwraca uwagę na bodźce płynące z otoczenia. Reaguje adekwatnie do sytuacji, rozpoznaje swoje potrzeby i jest w stanie wykorzystać swój potencjał. Wszelkie zaburzenia emocjonalne oraz pogorszenie zdrowia psychicznego stanowią wynikową zakłócenia wymiany między jednostką a otoczeniem. Osoby, które uczestniczą w terapii Gestalt, często mają problemy z analizą własnych doświadczeń przeciwnych stanów emocjonalnych i potrzeb. Zdarza się, że szkodzą samym sobie przez wzgląd na dobro innych. Psychoterapeuta Gestalt pomoże znaleźć odpowiedź na potrzeby pacjentów, którzy zaprzeczają własnemu ja i zapominają o swoich potrzebach i emocjach.
Na czym polega terapia Gestalt i jakie są jej cele?
Dlaczego Gestalt? Psychoterapia w tym nurcie to nie tylko sposób na poszerzenie własnej samoświadomości i dotarcie do autentycznego ja także przywrócenie odpowiedzialności za własne życie. Podstawowa różnica między tym nurtem, a np. terapią poznawczo-behawioralną, jest to, że pacjent skupia się na tym co tu i teraz. W psychoterapii Gestalt chodzi przede wszystkim o osadzenie się w teraźniejszości i poszukiwanie odpowiedzi, które pozwolą zwiększyć komfort funkcjonowania w czasie obecnym. Można zatem powiedzieć, że w terapii Gestalt proces zmian wynika z aktualizowania doświadczeń z przeszłości.
Kto powinien rozważyć psychoterapię Gestalt?
Rozmowa z psychoterapeutą Gestalt może okazać się niezwykle pomocna dla osób, u których zdiagnozowano zaburzenia osobowości, zaburzenia o charakterze lękowym oraz różne postaci depresji. To co wyróżnia terapię Gestalt to otwartość na różne problemy oraz dialog egzystencjalny. To terapia otwarcia, która zwiększa świadomość. To sposób na przywrócenie poczucia odpowiedzialności, która może być tłumiona przez demony przeszłości i nieznajomość narzędzi, które pomagają w walce o samego siebie i swoje zdrowie psychiczne. Dzięki uczestnictwo w terapii Gestalt zyskasz umiejętności radzenia sobie w trudnych chwilach oraz nauczysz się, jak czytać własne potrzeby i doświadczać własnych emocji.
Wiesz już na czym polega psychoterapia Gestalt. Dla kogo ta terapia będzie najlepsza? Przede wszystkim dla osób, które chcą zwiększyć komfort życia i świadomość tego, kim są i jakie mają potrzeby, oraz otworzyć się na doświadczenia życia bez ciągłego odnoszenia się do przeszłych doświadczeń.