Czym różnią się nurty psychoterapii?

Samo podjęcie decyzji o tym, aby pójść na psychoterapię, jest wyjątkowo trudne. Analizujesz swoje życie, zadajesz sobie często ogrom pytań i rozważasz wszystkie „za” i „przeciw”. Jednak, jak się okazuje samo podjęcie decyzji o tym, czy pójdziesz na terapię, nie jest końcem podejmowania kluczowych decyzji. Konieczne jest też wybranie odpowiedniej drogi, czyli nurtu psychoterapeutycznego, który pozwoli Ci odnaleźć swoje ja.

Który nurt psychoterapii wybrać?

Mnogość szlaków, które wytyczone zostały przez twórców danych teorii oraz podejść psychologicznych i fizjologicznych wynika przede wszystkim z faktu, że określona teoria wraz z rozwojem nauki i nową wiedzą się zmieniała. Dziś można powiedzieć, że zmiany, jakie nastąpiły m.in. poprzez dzielenie się i łączenie poszczególnych dróg, doprowadziły do tego, że teorii jest całe mnóstwo. Jednak wiodących szkół psychoterapii nie jest aż tak dużo. Jest ich zaledwie kilka – pokrótce zostaną one przedstawione w dalszej części artykułu.

Jakie znaczenie ma wybranie odpowiedniego nurtu psychoterapii?

Warto jest pamiętać o tym, że wybór nurtu psychoterapii to bardzo ważny moment, który w dużym stopniu będzie decydował o tym, czy uda Ci się osiągnąć zamierzone cele. Nie oczekuj, że droga będzie łatwa i usłana różami. To nie na tym polega. Ścieżka będzie kręta, niełatwa i bardzo często prowadziła będzie pod górę. Jednak z każdym kolejnym krokiem, zbliżała będzie Cię do wymarzonego szczytu. Wybór nurtu psychoterapii to element, który odpowiadał będzie m.in. za to, jaką postawę przyjmie terapeuta. Czy będzie ona bardziej, czy też mniej dyrektywna lub aktywna. Od obranej ścieżki będzie zależało też np. to, jak częste mają być spotkania. A także kontekst, który pozwoli na zrozumienie przez pacjenta problemów, z którymi będzie musiał się zmierzyć. Nie bez znaczenia będzie bowiem czy Pacjent mierzy się z lękiemstratąbrakiem poczucia własnej wartościtrudnością w opanowaniu emocji, trudnościami w związkuchorobą bliskiej osoby itd.

1. Nurt psychodynamiczny

Jest to terapia, która przede wszystkim opiera się na stopniowym, powolnym odkrywaniu wewnętrznych konfliktów oraz nieuświadomionych motywów. Jej zadaniem jest wyjaśnianie mechanizmów, jakie leżą u podłoża problemów z jakimi się borykasz oraz emocji. Jest to terapia długoterminowa.

2. Nurt poznawczo-behawioralny

Terapia krótkoterminowa, w której terapeuta przyjmuje postawę bardzo dyrektywną. Jedna z najpowszechniejszych form terapii w naszym kraju. Założeniem tego nurtu jest to, że w ciągu życia człowiek uczy się określonych emocji oraz zachowań, a to oznacza, że może się ich również oduczyć.

3. Nurt psychoanalityczny

Założeniem nurtu psychoanalitycznego jest to, że istotą problemów z jakimi się borykasz są procesy psychiczne, a ich źródła szukać należy w materiale nieuświadomionym. Psychoanaliza, to metoda, która polega na uświadamianiu sobie działających w psychice przeniesień, które dotyczą najczęściej osób najbliższych znajdujących się w Twoim otoczeniu. Owo przeniesienie rozwija się najczęściej w wyniku regresji.

4. Nurt integratywny

Jest to podejście eklektyczne, które łączy w sobie wiele podejść terapeutycznych. Dzięki temu, terapeuta ma możliwość jak najlepszego dostosowania się metodami pracy zarówno do problemów, jak i potrzeb pacjenta. Założeniem nurtu integratywnego jest to, że sposób pracy oraz podejście psychoterapeuty zawiera w sobie elementy z większości najważniejszych nurtów.

5. Nurt systemowy

Omawiany nurt opiera się na zbiorze elementów lub jednostek, które pozostają ze sobą w relacji, które opierają się na bardzo dużych współzależnościach. Członkowie danego systemu wchodzą ze sobą w interakcje i wywierają na siebie wpływ. Ważne jest to, że nurt systemowy nie polega na leczeniu konkretnej osoby. Terapia skupia się na systemie, do którego należysz.

6. Nurt humanistyczno-egzystencjonalny

Nurt ten oznacza, że terapeuta z góry zakłada, iż podstawowym motorem działań ludzkich jest chęć zarówno samorealizacji, jak i rozwoju. Jak to w życiu jednak bywa, przed pacjentem pojawiają się przeróżne przeszkody, które należy pokonać. Najczęściej bazują one na niezaspokojeniu wyjątkowo istotnych potrzeb miłości, akceptacji, autonomii czy też realizacji wartości. Terapia humanistyczna opiera się na analizie wartości, potrzeb wewnętrznych, własnej tożsamości i analizie pragnień.

Na jakiej podstawie wybrać odpowiedni nurt psychoterapii?

Co należy wziąć pod uwagę, przy wyborze nurtu? Między innymi:

  • podstawowe założenia każdego nurtu;
  • charakter oraz czas, w jakim terapia będzie trwała;
  • dyspozycyjność;
  • koszta;
  • postawę, jaką przyjmuje terapeuta;
  • skupienie się na konkretnym problemie lub analizę całościową.