O psychoterapii krążą w sieci różne fakty i mity. Niektórzy nadal uważają, że z problemami należy radzić sobie samodzielnie, niezależnie w jakim stanie psychicznym jesteśmy, a psychoterapia to narażenie pacjenta lub pacjentki na niepotrzebne koszty. Inni psychoterapię opisują w samych superlatywach. Jeśli zastanawiasz się, jak działa psychoterapia, koniecznie przeczytaj fakty i mity na temat metody leczenia zaburzeń psychicznych.
Czy to się opłaca? Skuteczność psychoterapii
Istnieje wiele mitów na temat psychoterapii. Jeden z nich uparcie twierdzi, że to terapia, która nie przynosi żadnych korzyści pacjentom i pacjentkom. Fakty są zgoła odmienne. Z większości badań wyraźnie wynika, że około 75-80% osób decydujących się na leczenie z pomocą psychoterapeuty lub psychoterapeutki zauważa pozytywne skutki terapii np. zlikwidowanie lub zmniejszenie objawów zaburzeń psychicznych, wyższy komfort życia, rozbudzenie motywacji do działania. Poznaj kolejne fakty i mity:
Psychoterapia jest dla słabych ludzi – MIT
Niezależnie kim jesteśmy, to w naszym życiu mogą pojawiać się ciężkie chwile. Problemy dotykają wszystkich ludzi niezależnie od wieku, płci, pochodzenia, sił psychicznych. Może to być zarówno student, który zmaga się z lękiem przed usamodzielnieniem się, rodzic cierpiący na wypalenie rodzicielskie czy kobieta zmagająca się z zaburzeniami nastroju. Psychoterapia online jest adekwatnym narzędziem pomocy we wszystkich tych sytuacjach. Jest także skierowana do każdej osoby poszukującej wsparcia w rozwoju. To również propozycja dla osób, które napotkały na swojej drodze trudniejsze momenty.
Wizyta u psychoterapeuty to objaw troski o własne zdrowie – FAKT
Gdy cierpi nasze ciało – idziemy do lekarza lub lekarki, gdy cierpi głowa i dusza – idziemy do psychoterapeuty lub psychoterapeutki. Terapia pozwala odzyskać sprawczość nad własnymi myślami i emocjami. Psychoterapia umożliwia także poznanie przyczyn swoich trudności i sposobów radzenia sobie z nimi.
Terapia to szansa wyłącznie dla bogatych – MIT
Tak naprawdę każdy może skorzystać z psychoterapii, jeśli odczuje taką potrzebę. Psychoterapia online to płatna i bardzo komfortowa alternatywa dla kobiet, które cenią czas i wygodę. Nadal jednak istnieje możliwość skorzystania z wizyty u specjalisty lub specjalistki w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. W tym przypadku pacjentka lub pacjent nie ma tak dużego wpływu na wybór specjalisty lub specjalistki oraz najbardziej dogodnego dla siebie terminu.
Psycholog nie musi być psychoterapeutą — FAKT
Psycholog lub psycholożka i psychoterapeuta lub psychoterapeutka to nie ta sama osoba. Psycholog lub psycholożka to osoba, która ukończyła pięcioletnie studia magisterskie na kierunku psychologia. Psychoterapeuta lub psychoterapeutka to odrębny zawód. Aby go wykonywać, należy uzyskać wyższe wykształcenie i ukończyć co najmniej drugi rok czteroletniego szkolenia w zakresie psychoterapii, a także mieć adekwatne doświadczenie zawodowe. Psychoterapia to dziedzina, w ramach której opracowuje się i przeprowadza konkretne plany leczenia zaburzeń psychicznych oraz towarzyszy pacjentowi lub pacjentce w rozwiązywaniu problemów psychologicznych.
Psychoterapia gwarantuje szczęście – MIT
Niestety, ale tak to nie działa, nie ma złotego przepisu na szczęście. Głównym celem psychoterapii jest poznanie samego siebie, odnalezienie źródła trudności, opanowanie umiejętności radzenia sobie z problemami, często także redukcja nasilenia objawów. Psychoterapia nie jest gwarancją szczęścia, ale zdecydowanie podwyższa jakość życia.
Warto zwiększać swoją świadomość na temat tego, jak działa psychoterapia, by obalać szkodliwe i nieprawdziwe mity krążące na jej temat i korzystać ze wsparcia najlepszych specjalistów.
Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Prowadzimy psychoterapię indywidualną dla kobiet oraz terapię dla par. Organizujemy również warsztaty rozwojowe. Rozpocznij psychoterapię online z Your Voice już dziś, to bardzo proste: Zapisz się na terapię.