Jak radzić sobie z lękiem?

Strach jest uczuciem naturalnym i wynika z poczucia realnego zagrożenia. To emocja, która mobilizuje i pozwala walczyć lub uciekać. Strach, chociaż nie jest przyjemnym doznaniem, działa ostrzegawczo – chroni przed możliwym niebezpieczeństwem. Lęk często uznawany jest za synonim strachu, a tak naprawdę nie oznacza tego samego. Czym jest i jak radzić sobie z lękiem?

Stany lękowe w codziennym życiu

Lęk budzi dyskomfort i niepokój. Silny lęk to zaburzenie psychiczne, które ujawnia się na skutek wydarzenia, które obiektywnie nie jest zagrażające. Bardzo często nie wiadomo, co dokładnie budzi lęk, a powody wywołania tej emocji nierzadko są irracjonalne i nieprawdziwe.

We współczesnym świecie kobiety coraz częściej odczuwają stany lękowe. Sporadyczny lęk nie jest groźny, ale jeśli zaczyna stanowić silny i codzienny stan emocjonalny może nie tylko obniżyć funkcjonowanie i jakość życia, ale przyczynić się do powstania zaburzeń psychicznych. Stany lękowe często przejawiają się: paniką, fobią społeczną i swoistą, obsesją, nieustannym zamartwianiem, rozdrażnieniem, problemami z zasypianiem.

Siedem sposobów na radzenie sobie z lękiem

Lęk, który utrudnia codzienne życie, powoduje: wycofanie, problemy zawodowe i prywatne, cierpienie emocjonalne, zaburzenia w normalnym funkcjonowaniu. Odczuwasz lęk i zastanawiasz się, jak sobie z nim poradzić? To nie jest takie proste, ale podstawową zasadą jest odciągnięcie uwagi od stresujących sytuacji i skupienie się na innych – konkretnych czynnościach. Oto 7 sposobów na radzenie sobie z jednym z najczęściej występujących objawów psychopatologicznych:

  1. Ćwiczenia fizyczne – aktywność zmienia stres w hormony szczęścia i pomaga skutecznie zapomnieć o lęku.
  2. Prawidłowe oddychanie – odpowiednia technika wdechu i wydechu zmniejsza napięcie emocjonalne i wpływa relaksująco na ciało oraz umysł.
  3. Troska o zdrowie i rozwój – lęk można przezwyciężyć, skupiając się na sobie np. zmieniając dietę, rozwijając pasję.
  4. Wyrażenie emocji – osoby, które mają trudność z wyrażaniem i nazywaniem swoich emocji, częściej odczuwają stany lękowe. Nauka określania uczuć i poznanie prawidłowych technik wyrażania emocji wpływa na walkę z lękiem.
  5. Bliskość z naturą – regularny kontakt z przyrodą wycisza i relaksuje. Spacery na świeżym powietrzu mogą zbawiennie wpłynąć na psychikę człowieka.
  6. Identyfikacja stresorów – rozpoznanie w swoim otoczeniu czynników, które przyczyniają się do powstania lęku i ich eliminacji mogą okazać się niezwykle skuteczne.
  7. Świadomość – rozbudzenie świadomego rozpoznawania sytuacji stresujących, umożliwia zapanowanie nad emocjami i zatrzymanie automatycznych – lękowych objawów.

Psychoterapia online, czy warto skorzystać?

Jak radzić sobie z lękiem? Nie zawsze jest to możliwe bez pomocy psychoterapeuty lub psychoterapeutki, którzy pomagają zrozumieć sytuacje powodujące lęk. Psychoterapia ma na celu uzdrowić ludzką psychikę. To za pomocą terapii wielu cierpiących z powodu nadmiernego lęku, odzyskuje upragniony spokój. Psychoterapia online pozwala oswoić utrudniające życie emocje i zastąpić lękowe myśli – realnymi bez wychodzenia z domu. To propozycja, która maksymalnie ogranicza niepotrzebny lęk pacjenta lub pacjentki.

Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Prowadzimy psychoterapię indywidualną dla kobiet oraz terapię dla par. Organizujemy również warsztaty rozwojowe. Rozpocznij psychoterapię online z Your Voice już dziś, to bardzo proste: Zapisz się na terapię.