W czerwcu 2022 roku przeprowadzono badania, z których wynika, że około 64% Polaków odczuwa spadek jakości życia (dane ZPF i IRG SGH). Społeczeństwu coraz mocniej doskwierają skutki inflacji, a także zaburzone poczucie bezpieczeństwa na skutek wojny w Ukrainie. Kobiety martwią się o swoje rodziny, a pędzący świat nie pozwala odetchnąć, odkrywając nowe zagrożenia. Coraz więcej osób decyduje się na wizytę u psychoterapeuty, mając nadzieję na ratunek dla swojego zdrowia psychicznego. Jak wybrać psychoterapeutę, aby ponownie cieszyć się życiem?
Kim jest psychoterapeuta?
Psychoterapeuta to osoba, która oprócz ukończenia studiów magisterskich ukończyła co najmniej drugi rok z czterech lat szkolenia i otrzymała certyfikat potwierdzający jej wiedzę i umiejętności lub jest w trakcie certyfikacji.
Psychoterapeuci przeprowadzają proces teraputyczny w oparciu o wybraną metodykę (tzw. nurt). Czas trwania procesu terapeutycznego uzależniony jest od problemów pacjentki, ale również od nurtu psychoterapeutycznego, w jakim się odbywa (m.in. poznawczo-behawioralny, psychodynamiczny, Gestalt, integracyjny, systemowy). Psychoterapeuta wspiera m.in. w trudnych sytuacjach życiowych, w walce z uzależnieniami, podczas depresji i w wielu innych trudnościach z zakresu zdrowia psychicznego.
Wybór psychoterapeuty – najważniejsze zasady
Skuteczność psychoterapii zależy od relacji pacjentka – specjalista lub specjalistka. Zaangażowanie i poczucie bezpieczeństwa w kontakcie z drugą osobą to kluczowe elementy owocnej terapii. Jeśli zdecydowałaś się na terapię, to przed Tobą kolejny ważny krok: wybór psychoterapeuty lub psychoterapeutki. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę:
- Specjalista lub specjalistka muszą być przede wszystkim dostępni w godzinach odpowiadających pacjentce.
- Godni zaufania psychoterapeuta lub psychoterapeutka potrafi udowodnić swoje wykształcenie (certyfikat psychoterapeutyczny lub aktualny udział w 4-letnim szkoleniu psychoterapeutycznym).
- Warto poznać doświadczenie psychoterapeuty lub psychoterapeutki i rozpocząć współpracę z osobą specjalizującą się w podobnych trudnościach np. uzależnienia.
- Psychoterapeuci lub psychoterapeutki pracują w różnych podejściach (nurtach psychoterapeutycznych). Przekonaj się, czy dana metodyka oferowana przez psychoterapeutę lub psychoterapeutkę odpowiada Twoim potrzebom.
Terapeuta dostępny przez Internet, czyli szansa na rozpoczęcie psychoterapii online
Nie każda kobieta ma możliwość uczestniczenia w terapii w gabinecie stacjonarnym. Powodów takich sytuacji może być wiele np. brak czasu wynikający z godzenia obowiązków lub niekorzystny dojazd. Psychoterapia przez Internet to wygodna alternatywa leczenia i szansa na podjęcie efektywnej terapii, której celem jest uzyskanie wsparcia w zgłaszanych trudnościach i poznanie technik radzenia sobie z problemami.
Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Prowadzimy psychoterapię indywidualną dla kobiet oraz terapię dla par. Organizujemy również warsztaty rozwojowe. Rozpocznij psychoterapię online z Your Voice już dziś, to bardzo proste: Zapisz się na terapię.