Negatywne emocje. Jak sobie z nimi radzić i przerwać błędne koło?

Emocje towarzyszą każdemu człowiekowi. W życiu kobiet pojawiają się zarówno piękne chwile, które wywołują pozytywne odczucia, jak i sytuacje wywołujące smutek, złość czy lęk. Kobiety są postrzegane jako bardziej emocjonalne, w rzeczywistości jednak to one częściej i silniej niż mężczyźni pokazują i mówią o swoich emocjach. Jesteś kobietą i stawiasz sobie pytanie: negatywne emocje — jak sobie z nimi radzić? Mamy dla Ciebie sprawdzone sposoby!

Czym są negatywne myśli i negatywne emocje?

„Zachowując spokój, zwiększasz swoją odporność na wszelkiego rodzaju burze” mawiał Mehmet Murat Ildan. Wspaniale, gdyby życie bez zbyt wielu i zbyt gwałtownych burz było możliwe, ale czasem życiowe burze zdarzają się zbyt często. Trudnościom życiowym mogą towarzyszyć negatywne emocje, takie jak złość, gniew, lęk, wstręt, smutek, nuda, wstyd, rozczarowanie, zazdrość, samotność. Ich pojawienie się jest jak najbardziej naturalne, czasem jednak nie potrafimy sobie poradzić — czy z samą sytuacją, czy z emocjami, które w związku z nią przeżywamy. Trudne emocje pojawiają się na skutek trudnych, przytłaczających, a nierzadko niezrozumiałych sytuacji. Negatywnym emocjom bardzo często towarzyszą podobne (negatywne) myśli.

Negatywne emocje są ważnym źródłem informacji!

Emocje są potrzebne w życiu człowieka. Nie tylko te określane jako „dobre”, ale również te odczuwane negatywnie. Każda emocja może informować o tym, co się z nami dzieje, w jakim stopniu są zaspokojone nasze potrzeby. Dzięki temu czerpanie z różnych emocji może prowadzić do pozytywnych zmian. Przy odpowiednim, uważnym podejściu pozwalają wyciągnąć trafne wnioski dotyczące własnej osobowości. Wnioski można wyciągnąć samodzielnie, czasem trudno jest jednak dokonać ich analizy i dopiero kontakt z psychoterapeutą lub psychoterapeutką pozwala uzyskać odpowiedni wgląd. Problem nie tkwi więc w samym pojawianiu się emocji, ale w sposobie, w jaki z nich korzystamy.

Jak radzić sobie z negatywnymi emocjami i myślami?

Zastanawiasz się, czy z pojawiającymi się negatywnymi myślami można sobie poradzić? Oczywiście, że tak! W pierwszej kolejności należy nazwać emocję — dokładnie określić, co czujesz. Następnym krokiem jest świadoma kontrola nad uczuciem, zaakceptowanie emocji i pozytywne odreagowanie, czyli uwolnienie energii bez wyrządzania krzywdy sobie oraz innym. Negatywną emocję należy przyjąć, przepracować, zrozumieć i wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski. Jak jeszcze radzić sobie z negatywnymi emocjami?

  • Spróbuj medytacji lub modlitwy.
  • Oddychaj świadomie i prawidłowo, czyli głęboko i równo.
  • Unikaj sytuacji, które z pewnością wywołają w Tobie negatywne uczucia.
  • Odreaguj emocje z korzyścią dla siebie np. regularnie uprawiając aktywność fizyczną.
  • Znajdź swoje miejsce, gdzie poczujesz się bezpieczna: góry, las, jezioro i nie wstydź się płakać lub krzyczeć.
  • Nie bój się rozmawiać o swoich emocjach z innymi.
  • Znajdź coś, co sprawi, że w końcu się odprężysz np. masaż, spacer, dobra książka.

Błędne koło negatywnych emocji, czyli co?

Negatywne emocje mogą być więc bardzo przydatne, jeśli potrafimy nad nimi zapanować. Czasem powyższe sposoby nie wystarczą. Niestety, niektóre osoby wpadają w błędne koło negatywnych emocji. Gdy trudnych myśli i emocji jest zbyt dużo, są przytłaczające i utrzymują się zbyt długo, a osoba nie widzi sama rozwiązania, wtedy najlepszym rozwiązaniem jest pomoc terapeuty lub terapeutki.

Podczas terapii pacjent lub pacjentka nauczy się te emocje rozpoznawać, identyfikować myśli, które im towarzyszą, łączyć to z sytuacjami, które je poprzedzają, a przede wszystkim nabywać sposoby odzyskiwania spokoju, czyli konstruktywnego radzenia sobie z negatywnymi emocjami. Drogę tę można przejść wspólnie z psychoterapeutą lub psychoterapeutką również korzystając z psychoterapii online, która umożliwia leczenie za pośrednictwem Internetu bez wychodzenia z domu.

Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Prowadzimy psychoterapię indywidualną dla kobiet oraz terapię dla par. Organizujemy również warsztaty rozwojowe. Rozpocznij psychoterapię online z Your Voice już dziś, to bardzo proste: Zapisz się na terapię.