Zaburzenia lękowe, doświadczane jako lęki i cierpienie w codziennych sytuacjach, dotykają wiele osób, powodując obniżenie satysfakcji z życia i utrudniając normalne funkcjonowanie. Pacjenci, u których występuje nerwica, uskarżają się na objawy o podłożu psychicznym, fizycznym i emocjonalnym. W zależności od stopnia zaawansowania symptomy mogą obejmować m.in. przyspieszone bicie serca, duszności czy ucisk z tyłu głowy. Na szczęście, istnieją skuteczne metody leczenia tej przypadłości oparte na bezpiecznej farmakoterapii oraz psychoterapii indywidualnej. Zobacz, jak przebiega leczenie nerwicy lękowej i dlaczego warto skorzystać z pomocy terapeuty.
Zaburzenia lękowe objawiają się na wiele sposobów, dlatego pacjenci często nie mają świadomości, że problem z którym się zmagają ma podłoże psychiczne. Niektóre osoby zgłaszają objawy świadczące o rozwoju schorzeń kardiologicznych, takie jak przyspieszone bicie serca. Inne natomiast odczuwają bóle głowy i drętwienie ciała, czyli symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju schorzeń neurologicznych. Wśród szerokiej gamy objawów znajdują się także świąd, pieczenie czy nadmierna potliwość, które skłaniają pacjentów do konsultacji dermatologicznej. Jak zatem poznać, że mamy do czynienia z zaburzeniami lękowymi a nie problemami somatycznymi? W przypadku nerwicy pojawiają się bowiem symptomy psychiczne, w tym: uczucie narastającego lęku, problemy z koncentracją, obsesyjnymi czy poczucie zagrożenia.
Leczenie zaburzeń lękowych ma charakter holistyczny i nierzadko wymaga współpracy między lekarzem psychiatrą, psychologiem oraz psychoterapeutą. Wybór odpowiedniego nurtu terapeutycznego oraz technik pracy z pacjentem zależy przede wszystkim od zgłaszanych objawów, stopnia ich nasilenia oraz cierpienia, które wywołują. W przypadku nerwicy lękowej bardzo dobre efekty przynoszą psychoterapia psychodynamiczna oraz poznawczo-behawioralna. Dodatkowo pacjenci zapoznają się z technikami relaksacyjnymi, a nierzadko wspierają się środkami farmakologicznymi przepisanymi przez lekarza psychiatrę.
Nerwica lękowa, bez względu na charakter objawów, znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Leczenie zaburzeń ma charakter wieloetapowy i wymaga diagnostyki różnicowej objawów lękowych. Psychiatra musi wykluczyć występowanie innych zaburzeń, takich jak zaburzenia depresyjne czy osobowości. Proces terapeutyczny ma charakter dwutorowy. Aby zmniejszyć intensywność objawów lekarz wdraża zazwyczaj leczenie farmakologiczne. Dopełnieniem farmakoterapii jest psychoterapia, która wymaga jednak wcześniejszej konsultacji z psychiatrą.
W przypadku zaburzeń lękowych szczególnie widoczne jest wzajemne oddziaływanie na siebie umysłu i ciała. Nerwicy zazwyczaj towarzyszy silne uczucie niepokoju, dlatego bardzo ważne jest wdrożenie odpowiednich technik relaksacyjnych, które są niezwykłe cennym narzędziem wspierającym psychoterapię.