Zaburzenia odżywiania zazwyczaj kojarzą się z anoreksją i bulimią. To jednak bardzo duże uproszczenie. ED (ang. Eating Disorder) może przyjmować wiele różnych form, w tym zaburzenia przeżuwania, zespół jedzenia nocnego czy epizody niekontrolowanego objadania się (jedzenie kompulsywne, napady wilczego głodu). Każdy z tych przypadków wymaga indywidualnej diagnostyki i pomocy psychodietetyka, który wskaże strategie radzenia sobie z problemami z odżywianiem. Zobacz, na czym polegają konsultacje psychodietetyczne oraz w jakich sytuacjach wsparcie tego specjalisty jest absolutnie niezbędne.
Pierwsze spotkanie z psychodietetykiem ma rutynowy charakter. Specjalista zbiera informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, jego nawyków żywieniowych oraz celów długoterminowych. Przeprowadza także analizę zachowań żywieniowych i dokonuje identyfikacji problemów z jedzeniem. Celem terapii jest wspólne dążenie do realizacji strategii zmiany nawyków żywieniowych. Podczas cyklicznych spotkań psychodietetyk monitoruje postępy oraz dostosowuje plan terapii do potrzeb pacjenta. Jego pomoc jest nieodzowna, kiedy problemy związane z jedzeniem nie mają charakteru somatycznego, to znaczy nie wynikają z chorób, tylko czynników emocjonalnych bądź psychologicznych, takich jak stres, zaburzenia depresyjne czy nerwica natręctw.
Psychodietetyk dla osób z nadwagą i otyłością
Wsparcie psychodietetyczne jest szczególnie rekomendowane pacjentom zmagającym się z problemem nadwagi i otyłości. Specjalista pomoże zrozumieć przyczyny problemu, ustalić realne cele odchudzania oraz przełamać bariery emocjonalnej psychologiczne. W zależności od specyfiki problemu praca z psychodietetykiem może obejmować analizę schematów jedzenia emocjonalnego, uczenie technik relaksacyjnych, a także pracę nad samooceną. Specjalista wskaże także sposoby na radzenie sobie z trudnymi emocjami bez konieczności sięgania po jedzenie. Taka współpraca może przynieść wiele korzyści niezależnie od tego, czy pacjent boryka się z problemem nadmiernej masy ciała, czy też cierpi z powodu psychicznego jadłowstrętu.
Psychodietetyk stosuje różne narzędzia i techniki terapeutyczne, które pozwolą osiągnąć wyznaczone cele. Biorąc pod uwagę, że terapia zaburzeń odżywiania ma zazwyczaj charakter długoterminowy, psychodietetyk może zaproponować psychoterapię poznawczo-behawioralną lub skoncentrowaną na rozwiązaniach. Narzędziami pomocniczymi są trening relaksacyjny oraz praca nad samooceną i samoakceptacją. Należy przy tym zaznaczyć, że nie wszyscy psychodietetycy podejmują się edukacji żywieniowej.
Edukacja żywieniowa jest bardzo ważna dla wypracowania zdrowych relacji z jedzeniem. Psychoterapeuta, który realizuje program edukacji żywieniowej, nie tylko wspiera pacjenta w walce z zaburzeniami odżywiania, ale także pomaga dobierać produkty spożywcze, przygotowywać zdrowe posiłki czy świadomie czytać etykiety.