Psychoterapia w nurcie integracyjnym

Terapia integracyjna to forma pracy z pacjentem oparta na łączeniu kilku nurtów psychoterapeutycznych. Metody pracy, narzędzia diagnostyczne oraz techniki terapeutyczne, są w pełni dostosowane do potrzeb pacjenta. Biorąc pod uwagę, że sposób prowadzenia terapii integracyjnej wymaga szerokiej wiedzy i doświadczenia w różnych nurtach, nie każdy psychoterapeuta jest w stanie podjąć się takiego wyzwania. Nie ulega jednak wątpliwości, że efekty terapii integracyjnej mogą być imponujące i długotrwałe, dlatego psychoterapia (online lub stacjonarna) cieszy się tak dużym zainteresowaniem wśród pacjentów.

Psychoterapia integracyjna koncentruje się na zidentyfikowaniu negatywnych wzorców funkcjonowania, które mają niekorzystny wpływ na zachowanie oraz emocje pacjenta. Pomimo swojej złożoności może być z powodzeniem realizowana za pośrednictwem Internetu. Psychoterapeuta online skupia się na zdarzeniach, które wywołały negatywne emocje, takie jak uczucia osamotnienia, skrzywdzenia czy odrzucenia. Wskazuje sposoby na radzenie sobie w codziennych sytuacjach, pracuje nad złagodzeniem doświadczanych objawów psychicznych, a przede wszystkim — pomaga we wzmocnieniu pozytywnych przekonań pacjenta o samym sobie. Celem procesu terapeutycznego jest także zminimalizowanie wpływu negatywnych doświadczeń na obecne życie pacjenta.

Rolą psychoterapeuty online jest rozpoznanie i odtworzenie „cichej opowieści wewnętrznej”, która wywołuje negatywne uczucia i sprawia, że pacjent zmaga się z niskim poczuciem własnej wartości. Rekonstrukcja tej opowieści umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb i emocji. Można zatem powiedzieć, że ten nurt psychoterapii zawiera elementy terapii poznawczo-behawioralnej, ale jest znacznie bardziej rozbudowany. Bardzo duże znaczenie ma zbudowanie autentycznej i empatycznej relacji między pacjentem a terapeutą, która z założenia ma pomóc w naprawie trudnych relacji z osobami, które są bliskie dla pacjenta.

Biorąc pod uwagę, że terapia integracji teoretycznej znajduje szerokie spektrum zastosowania, będzie użyteczna dla większości osób zmagających się z trudnościami natury psychicznej i emocjonalnej. Konsultacja z psychoterapeutą online będzie szczególnie cenna w przypadku występowania różnego typu zaburzeń, w tym: zaburzeń osobowości, zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych czy uzależnień od substancji psychoaktywnych.

Terapia online — który nurt będzie odpowiedni dla mnie?

Terapia systemowa, terapia integracyjna czy terapia poznawczo-behawioralna? O tym, który nurt terapeutyczny będzie najlepszy dla pacjenta, decyduje psycholog. To on dobiera odpowiednie narzędzia, kształci pacjenta i pomaga mu lepiej zrozumieć swoje potrzeby. Proces terapii wymaga wzajemnego zrozumienia, poszanowania potrzeb i otwartości, dlatego najważniejszym czynnikiem warunkującym osiągnięcie satysfakcji z pracy terapeutycznej, jest sam psychoterapeuta. Online czy stacjonarnie — to nie ma znaczenia. Liczy się efekt, który można osiągnąć wyłącznie dzięki stworzeniu autetentycznej i serdecznej relacji.