Święta – jak radzić sobie z trudnymi rozmowami przy stole

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Zapach świerku, pierników i pomarańczy. Ciche melodie znanych kolęd. Bliskość osób, które kochasz, radość i ciepło domowego ogniska. Czy myśląc o nadchodzących Świętach, właśnie o tym pomyślałaś? Cóż, często bywa tak, że życie wcale nie jest takie kolorowe. Stworzenie sielskiej i pełnej spokoju atmosfery często graniczy z cudem. Wiele osób często zadaje sobie pytanie, jak przetrwać Święta – dla nich czas zabiegania, chaosu i stresu. W takich niesprzyjających warunkach niewiele potrzeba, aby wybuchła karczemna awantura. Dlatego warto wiedzieć, jak rozmawiać przy świątecznym stole i jak radzić sobie z rodzinnymi problemami.

Jak przygotować się na trudne Święta? Naucz się rozpoznawać etapy konfliktu

Gdy rozmowa przy wigilijnym stole zaczyna zmierzać w niepożądanym kierunku, możesz odczuwać pojawiającą się lekką irytację, a nawet dać się wplątać w kłótnię. Lub wręcz znaleźć się w centrum niekontrolowanego wybuchu wściekłości. Podstawą w takich sytuacjach jest nauczenie się, jak reagować adekwatnie do sytuacji:

  • Gdy masz do czynienia z delikatnym napięciem, staraj się go nie pogłębiać. Skup swoją uwagę nie na tym, że rozmówca ma odmienne poglądy od Twoich, postaraj się poznać przyczynę jego toku rozumowania. Nie zamykaj się na nowe możliwości, bądź ciekawa świata i zadawaj pytania. Jeśli nie jest to temat, który ma dla Ciebie niezwykle dużą wartość, zastanów się nad tym, co wolisz – walczyć o przedstawienie swoich racji, czy zadbać o dobre relacje z bliskimi.
  • W momencie, w którym czujesz, że rozmowa staje się zbyt zaciekła, postaraj się zmienić temat i odwrócić uwagę osób żywo dyskutujących ze sobą. Możesz np. poprosić jednego z rozmówców o pomoc lub jeśli jest to możliwe, wyjdźcie na krótki spacer, podczas którego emocje opadną.
  • Ostatni etap kłótni może być pełen krzyków, gróźb czy obelg. Często zdarza się, że w ruch idą pięści. Jak radzić sobie w Święta, kiedy dochodzi do aktów przemocy? Przede wszystkim nie daj się sprowokować. Nie okazuj złości, spróbuj natomiast stworzyć fizyczny dystans między osobą agresywną a pozostałymi gośćmi. To, co powinno być dla Ciebie najważniejsze to bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich.

Jak przetrwać Święta, czyli nauka wyznaczania granic

Odpowiedź na pytanie, jak rozmawiać przy świątecznym stole wcale nie jest taka prosta. Zwłaszcza gdy siedzą przy nim osoby, które nie mają oporów przed wygłaszaniem raniących uczucia komentarzy, które następnie szybko próbują obrócić w żart. Zabolały Cię słowa, które usłyszałaś? Poinformuj o tym osobę, która sprawiła Ci przykrość. Bądź spokojna i odnoś się z szacunkiem, ale również z pewnością siebie. Podobnie reaguj w przypadku zadawania trudnych pytań w stylu „kiedy pojawi się dziecko?”. Przygotuj sobie krótkie odpowiedzi już wcześniej i przy ich pomocy ucinaj rozmowę, zanim jeszcze się rozkręci.

Trudne rozmowy w święta zastąp drobnymi chwilami przyjemności

Trudne Święta – przypalony karp, krzyk dziecka, które dostało w prezencie nie to, co było w liście do Świętego Mikołaja, czy powracający co chwila jak bumerang bałagan z powodu licznych gości. To wszystko może popsuć Ci te chwile, które spędzasz z rodziną. Jeśli jednak nie chcesz, aby tak było, skup swoją uwagę na pozytywnych aspektach, choćby tych najdrobniejszych. Może dziadek przygotował Twój ulubiony sernik, mąż puścił Twoją ulubioną piosenkę świąteczną, miałaś okazję spotkać dawno nie widziane osoby?

Pamiętaj, że nikt nie jest idealny. Jednak ten wyjątkowy okres nie powinien upłynąć wyłącznie na przetrwaniu i ciągłym zadawaniu sobie pytania – jak radzić sobie w Święta. To czas, podczas którego warto przede wszystkim zadbać o komfort swój i swoich najbliższych.

Nie radzisz sobie z okresem okołoświątecznym? Pamiętaj, że na Your Voice zawsze znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez kobiety z podejściem uwzględniającym ich perspektywę. Psychoterapię online z Your Voice możesz rozpocząc klikając tutaj: Zapisz się na terapię.