Bycie w szczęśliwym, stabilnym związku ma pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Życie w dobrym małżeństwie wiąże się z niższym poziomem stresu, mniejszym nasileniem objawów depresyjnych i większą satysfakcją z życia [1]. Jednak nie tylko pozytywne emocje mają wpływ na zdrowie psychiczne partnerów. Występuje korelacja między różnymi wymiarami funkcjonowania małżeństwa a zdrowiem. I tak na przykład negatywne funkcjonowanie w związku również odbija się na zdrowiu partnerów. Wpływ bezpośredni zaobserwowano w przypadku mechanizmów sercowo-naczyniowych, hormonalnych, immunologicznych, neurosensorycznych, zaś pośredni na zdrowie przez nasilenie objawów depresji i nawyki antyzdrowotne [2].
Co więc zrobić, gdy w związku lub małżeństwie zdarza się kryzys? Jakie kroki podjąć, gdy para nie funkcjonuje w sposób optymalny? Czy psychoterapia par będzie odpowiednim rozwiązaniem?
Psychoterapia pary - kiedy warto z niej skorzystać?
Wiele osób, myśląc o psychoterapii par, kojarzy ten rodzaj terapii z dramatycznymi sytuacjami, gdy związek się rozpada i nie ma już czego ratować. W rzeczywistości, terapia par to forma pomocy, z której zdecydowanie częściej korzystają osoby, którym na związku wciąż zależy. Jeśli obie strony są zmotywowane do pracy nad sobą i nad tym, co ja łączy, warto wykorzystać tę możliwość. Pary i małżeństwa zgłaszają się z wieloma różnymi problemami. Obszary sporne i budzące napięcia między partnerami to m.in. podział obowiązków, relacje pozamałżeńskie/pozapartnerskie, współżycie seksualne, sposób wydawania pieniędzy oraz brak zrozumienia ze strony partnera
Psychoterapia par jest rodzajem terapii, która skupia się na pomaganiu osobom będących w związku – zarówno formalnym, jak i nieformalnym. Terapeutka lub terpaueta, przez odpowiedni dobór technik, pomaga osiągać wspólne cele partnerów lub małżonków – lepiej się rozumieć, rozwiązać trudności komunikacyjne, poradzić sobie po zdradzie. Jest to droga, która pozwala również osiągnąć większą bliskość lub satysfakcję ze związku.
Terapia par - na czym polega, jak przebiega, jak się przygotować?
Jeszcze przed pierwszą wizytą u specjalistki lub specjalisty warto bardzo dokładnie przemyśleć, jakich aspektów związku dotyczą problemy. W jaki sposób próbowaliście sobie z nimi do tej pory radzić. Warto też zastanowić się nad tym, czego oczekujecie od związku i jak chcielibyście, aby on wyglądał. Porozmawiajcie o swoich słabościach i zaletach. Wróćcie myślami do początku relacji i zastanówcie się nad tym, czego wam brakuje z tamtego okresu. Pierwsze sesje terapii par (jedna-cztery) są zazwyczaj poświęcone wstępnym zagadnieniom. Terapeutka lub terpaueta będzie rozmawiał z Wami o takich zagadnieniach jak historia związku, Wasze historie życia oraz Wasze poglądy na problem, z którym się zgłaszacie. Jakie są cele terapii małżeńskiej? Na wstępnym etapie ustalicie także zasady współpracy i cele terapeutyczne.
Jakie są cele terapii małżeńskiej? Na wstępnym etapie ustalicie także zasady współpracy i cele terapeutyczne. Następnie na podstawie tzw. konceptualizacji problemu, czyli procedury mającej na celu precyzyjne zdefiniowanie problemu oraz ustalenie metod i technik, które umożliwią jego rozwiązanie, zaczniecie pracę. Przygotujcie się na to, że niezależnie od rodzaju trudności, prawdopodobnie dużo uwagi poświęcicie zagadnieniu dobrej komunikacji w związku. Dobrej, czyli jakiej? Przede wszystkim otwartej, spójnej, jasnej i przekazywanej wprost.
Czy terapia par pomaga?
Terapia par może być skuteczną formą pomocy. Sukces zależy jednak od bardzo wielu czynników – wyjściowego problemu, z którym się zgłaszacie, zaangażowania partnerów, gotowości do zmiany i pracy nad relacją i przekonania na temat związków. A także oczekiwania co do relacji i partnera/partnerki. Ważna jest także otwartość i chęć do dostrzeżenia tego, jak wiele Was łączy, a nie ciągła koncentracja na tym, w czym się różnicie.
Poznaj odpowiedzi na pytania, które zadają sobie osoby rozważające terapię par:
Rozważam rozstanie, czy mimo wszystko jest sens spróbować terapii par? Jak najbardziej. Jeśli jesteś wciąż w procesie podejmowania decyzji, może okazać się, że coś w funkcjonowaniu obecnego związku może zostać zmienione. W trakcie lub po terapii wciąż możesz podjąć decyzję o rozstaniu. Zmniejszasz jednak szansę, że decyzja będzie pochopna.
Uczestniczę w terapii indywidualnej, czy terapia par jest wskazana? Na psychoterapii indywidualnej realizuje się cele osobiste, nie muszą być one bezpośrednio związane z trudnościami, które przeżywasz w związku. Omów jednak to zgadnienie z terpauetką lub terpauetką i partnerką/partnerem.
Bierzemy udział w terapii rodzinnej, czy to dobry moment, żeby zaczynać terapię par? Może to być bardzo dobry, tym bardziej, jeśli dużo konfliktów wiąże się z nieporozumieniami co do wychowania dziecka/dzieci. Nie wszystkie problemy uda się przepracować w trakcie terapii rodzinnej. Terapia par może być jej dobrym uzupełnieniem.
Psychoterapia par - książki
Nie jesteś jeszcze przekonana lub gotowa, żeby uczestniczyć w terapii par? Możesz skorzystać z naszych rekomendacji lektur, które pomogą Ci w pracy nad różnymi aspektami funkcjonowania związku. Od poprawienia komunikacji do radzenia sobie z zazdrością. Nasze rekomendacje znajdziesz tutaj: https://yourvoice.pl/psychoterapia-par-jakie-ksiazki-warto-przeczytac/
Chciałabyś skorzystać z terapii pary online? Na Your Voice znajdziesz specjalistkę z zakresu psychoterapii par online. Specjalizujemy się w rozwiązywaniu problemów zgłaszanych przez kobiety z podejściem uwzględniającym ich perspektywę. Psychoterapię online z Your Voice możesz rozpocząc klikając tutaj: Zapisz się na terapię.
Literatura:
- Holt-Lunstad, J., Birmingham, W., & Jones, B.Q. (2008). Is There Something Unique about Marriage? The Relative Impact of Marital Status, Relationship Quality, and Network Social Support on Ambulatory Blood Pressure and Mental Health. Annals of Behavioural Medicine, 35, 239–244.
- Kiecolt-Glaser, J. K., & Newton, T. L. (2001). Marriage and health: His and hers. Psychological Bulletin, 127(4), 472–503. https://doi.org/10.1037/0033-2909.127.4.472