Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że co piąty nastolatek zmaga się z problemami natury psychicznej lub emocjonalnej. Z roku na rok przybywa młodych ludzi, którzy potrzebują specjalistycznego wsparcia psychologa lub psychiatry. Problemy dotyczą przede wszystkim zaburzeń depresyjnych, lękowych, agresji oraz niedostosowania społecznego. Coraz częściej diagnozuje się także kryzysy wynikające z uzależnienia od urządzeń mobilnych i wirtualnej rzeczywistości. Jak postępować z młodzieżą w kryzysie emocjonalnym i po czym poznać, że dziecko potrzebuje pomocy.
Wielu rodziców uważa, że dziecko, które spędza długie godziny przed telefonem, jest po prostu leniwe i nie wywiązuje się z obowiązków. Zaniedbywanie szkoły, spędzanie czasu w samotności i porzucenie dotychczasowych zainteresowań, wskazują jednak na poważniejszy problem. Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko zrezygnowało z życia towarzyskiego, izoluje się od rówieśników i nie chce chodzić do szkoły, warto zgłosić się po pomoc.
Zaburzenia depresyjne są dość często maskowane innymi objawami, np. bólami głowy, zaburzeniami odżywiania czy brakiem energii. Młody człowiek odczuwa także pustkę i traci zainteresowanie otoczeniem. Może mieć również trudności w nauce, problemy z koncentracją i przyswajaniem nowych informacji. Wszystkie te objawy świadczą o problemach natury psychicznej i powinny być skonsultowane ze specjalistą.
Nastolatek nie chce chodzić do szkoły
U osób w wieku nastoletnim często pojawiają się stany lękowe, które mogą mieć związek z ciężkim stresem, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi czy lękiem społecznym. Nieleczone zaburzenia nerwicowe często przekształcają się w depresję i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Ich przyczyna bywa różnorodna. Zmiana szkoły, prześladowanie przez rówieśników, problemy z określeniem tożsamości czy poczucie gorszości — wystarczy niewielki bodziec, aby nastolatek zaczął izolować się od środowiska. Z czasem lęk obejmuje większość dziedzin życia, co znacznie utrudnia funkcjonowanie i może rozwinąć się w poważniejsze problemy psychiczne.
Jak pomóc nastolatkowi w kryzysie psychicznym?
Wspieranie nastolatków, u których występują trudności emocjonalne i problemy psychiczne, jest trudne i wymaga konsultacji ze specjalistą. Profilaktyka zaburzeń psychicznych oraz rozwijanie kompetencji w zakresie radzenia sobie ze stresem i wzmacnianie odporności psychicznej są bardzo ważne, dlatego opiekunowie nie powinni działać na własną rękę. W przypadku młodych osób najlepsze efekty można uzyskać poprzez terapię indywidualną, w czasie której psycholog w pełni koncentruje się na problemach nastolatka. Dobre efekty przynosi psychoterapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na określonym problemie i wyznaczeniu celów do realizacji. Terapia kognitywna pozwala leczyć nie tylko zaburzenia psychiczne i trudności emocjonalne, ale także problematyczne zachowania, które często występują w okresie dojrzewania.