Wypalenie zawodowe. Jak sobie z nim radzić?

Praca to dla kobiet przede wszystkim stabilność, niezależność i regularne źródło dochodu. Dla niektórych życie zawodowe oznacza coś więcej: pasję, możliwość rozwoju, awanse, codzienne spotkania z ludźmi o podobnych zainteresowaniach. Czasami jednak nawet początkowo pasjonująca praca może stać się źródłem napięć i frustracji, a kobieta, która ją wykonuje może nie potrafić sobie poradzić z towarzyszącym jej przewlekłym stresem. Kobieta cierpi wtedy z powodu braku energii, zmęczenia, odczuwa dystans w stosunku do wykonywanych obowiązków i ludzi, którzy z nią współpracują, a także nie dostrzega swoich osiągnięć zawodowych. Nic dziwnego, że taki stan trwający zbyt długo, wpędza w beznadzieję i wydaje się absolutnie bez wyjścia. Objawy te są charakterystyczne dla zaburzenia funkcjonowania zawodowego, czyli wypalenia zawodowego. Czym jest wypalenie zawodowe – jak sobie z nim radzić? Dowiedz się więcej!

Wypalenie zawodowe to nie choroba, ale może prowadzić do poważnych skutków!

Syndrom wypalenia zawodowego zwany również occupational burnout, oznacza długotrwały stres w pracy, który negatywnie wpływa na stan zdrowia. UCE Researach i Syno Poland przeprowadził badania, z których wynika, że około 65% aktywnych zawodowo Polaków wyróżnia się objawami wypalenia zawodowego. Z powodu takich dolegliwości najczęściej cierpią osoby pracujące w zawodach wymagających kontaktu z innymi ludźmi oraz opartych na pomaganiu. Ale niestety może spotkać to każdą kobietę.

Wypalenie zawodowe zaczyna się z pozoru niewinnie, od większego zmęczenia po wyjściu z pracy i mniejszego w nią zaangażowania. Odległe konsekwencje wypalenia zawodowego są o wiele bardziej poważne, obejmują m.in. zaburzenia snu, depresję, a nawet samobójstwo.

Objawy — wypalenie zawodowe

Na myśl o pracy czujesz strach, wstręt, zimne dreszcze? Zastanawiasz się, czy to stan, który przeminie, czy poważny problem — wypalenie zawodowe? To choroba, która najczęściej dotyka kobiety. Poznaj charakterystyczne objawy syndromu wypalenia zawodowego:

  • negatywne nastawienie do pracy,
  • brak energii i zniechęcenie,
    nieustanne poczucie zmęczenia,
  • zachwianie nastroju,
    stres związany z myślą o pracy,
  • brak motywacji i satysfakcji,
  • obniżona samoocena,
  • poczucie bezsensu.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Jeśli czujesz, że Twoja praca wywołuje nadmierny stres, to koniecznie odpocznij i zadbaj o zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Urlop i całkowite odcięcie od życia zawodowego to dla wielu recepta na zmianę nastawienia.

Co zrobić, jeśli dopada Cię wypalenie zawodowe? Spróbuj maksymalnie ograniczyć stres i wyznaczaj realne cele. Nie podchodź zbytnio emocjonalnie do obowiązków powierzonych przez przełożonych. Bardzo często odnalezienie odskoczni – pasji, zwalcza problemy związane z pracą. Pielęgnuj poczucie własnej wartości i doceniaj swoje dokonania. Od początku dnia zmień myśli z negatywnych na bardziej realistyczne!

Czasem jedynym i najlepszym sposobem na poradzenie sobie jest rezygnacja z pracy lub jej zmiana. Do tego jednak musisz być dobrze przygotowana.

Psychoterapia online – sposób na pokonanie wypalenia zawodowego

Sposobów na radzenie sobie z wypaleniem zawodowym naprawdę jest wiele. Jednak gdy jesteś od dawna zestresowana pracą, nie zawsze łatwo samej dokonać wnikliwej analizy i wybrać optymalne rozwiązanie, żeby się z tym nadmiernym stresem uporać. Pomoc terapeuty lub terapeutki to szansa na przezwyciężenie niemocy i poczucie, że nie jesteś sama z problemem. Psychoterapia online może być krokiem w stronę pozytywnych zmian. To dzięki terapii możesz zlokalizować źródło problemu i poznać indywidualnie dobrane metody radzenia sobie z objawami wypalenia zawodowego.

Na Your Voice znajdziesz specjalistów_ki z zakresu psychoterapii online pracujących w różnych nurtach. Prowadzimy psychoterapię indywidualną dla kobiet oraz terapię dla par. Organizujemy również warsztaty rozwojowe. Rozpocznij psychoterapię online z Your Voice już dziś, to bardzo proste: Zapisz się na terapię.