Jak radzić sobie ze złością?

Thomas Jefferson powiedział: “Kiedy jesteś zły, policz do 10, zanim coś powiesz. Jeśli jesteś bardzo zły, policz do 100.” Umiejętność kontrolowania złości w obliczu różnych spotykających Cię sytuacji z pewnością nie jest łatwym zadaniem. Stres i napięcie mogą siać spustoszenie nie tylko w wokół Ciebie, ale także w Twoim organizmie. Złość, jako stan emocjonalny o różnym nasileniu, może wahać się od łagodnej irytacji do ślepej wściekłości. Gniew jest zwykle silną emocją, interpretowaną jako coś negatywnego, lecz w niektórych przypadkach może być pozytywnym czynnikiem działania. Jest on przecież niejednokrotnie odpowiedzią na zagrożenia i często daje siłę i energię do obrony. Jednak niewiedza, dotycząca zagadnienia jakim, jest „stres jak sobie radzić”, często powoduje, że konflikty nie zostają rozwiązane, a delikatne relacje z innymi ludźmi zniszczone.

Panowanie nad stresem - jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach?

Ludzie wciąż wyrażają złość za pomocą krzyków, przekleństw, bójek, rzucania przedmiotami. W dobie internetu najczęściej pojawia się agresja słowna i obraźliwe komentarze. Możesz nawet celowo poruszać tematy, które Cię denerwują, żeby móc wyrazić złość. Możesz mieć tendencję do odpychania bliskich Ci osób i atakowania ich. A może postrzegasz świat negatywnie i w czarnych barwach. Jest kilka sposobów, które pozwolą pracować Ci nad sobą. Jednym z nich jest bez wątpienia psychoterapia online. Możesz umówić się na wizytę z naszymi specjalistami, którzy postarają się pomóc Ci w rozwiązaniu problemu.

Stres, jak sobie radzić? Nad czym warto popracować?

Policz do 10 lub do 100

We wściekłości ludzie stają się bardzo pobudzeni i często mówią rzeczy, których później żałują. Powolne liczenie uspokoi ciśnienie krwi i tętno, zmniejszy pobudzenie. Panowanie nad stresem może też obejmować słuchanie spokojnej muzyki i wykonywanie ćwiczeń rozluźniających mięśnie.

Nie zaprzeczaj, że jesteś zła

Ludzie, którzy są w stanie dostrzec, że są wściekli, rzadziej uciekają się do agresji czy przemocy. Ci, którzy potrafią podzielić swoje emocje na różne kategorie, szybciej i skuteczniej radzą sobie z gniewem.

Zrozum, jak wyrażasz stres

Wpadanie w gniew jest łatwe. Wyjście z niego ogromnie trudne. W chwili uniesienia warto zastosować jedną z technik relaksacji np. wziąć głęboki oddech, aby uspokoić umysł i uwolnić się od napięcia. Skupić się na czymś innym niż napięcie spowodowane daną sytuacją. Po prostu nagle odwrócić swoją uwagę i poświęcić ją czemuś innemu. Te kilka sekund pomoże opanować wybuch. Czasami warto także wycofać się z sytuacji, która doprowadziła do złości. Tak po prostu.

Zaakceptuj rzeczywistość i wybacz

Na wiele rzeczy nie masz wpływu. Jednak czasami zdarza się wpaść w złość, ponieważ pozwalasz na to, by stres wziął górę nad Tobą. Przerwać to może radość z drobnych rzeczy w życiu. I przebaczenie. To ono daje ogromną siłę, by nie być pożeranym przez gniew i napięcie

Rozwijaj empatię i praktykuj współczucie

Zrozumieć powody, dla których druga osoba zachowuje się w ten, czy inny sposób nie jest łatwo. Każdy ma wyjątkowe doświadczenia życiowe. To, co dla Ciebie jest dobre, dla innych już niekoniecznie. Nie warto się z tego powodu złościć. Dlatego nawet odrobina empatii, czy współczucia może przerodzić się w panowanie nad stresem.

Zadbaj o siebie

Mózg ma zwyczaj skupiania się bardziej na negatywnych rzeczach, a optymizm nie zawsze przychodzi naturalnie. Dla większości ludzi jest to kwestia wyboru. Zamiast marnować tyle energii na negatywne rzeczy, stres i nieuzasadniony gniew, warto poświęć więcej czasu na dbanie o swoje dobre emocje. Zainwestować w siebie. Pozwolić porwać się pasji lub aktywności fizycznej. W obu przypadkach uwolnią się endorfiny, które pomogą racjonalnie zarządzać emocjami.

Psychoterapia online – poszukaj pomocy specjalistów

Jeśli powyższe sposoby radzenia sobie ze złością są nieskuteczne, być może dopiero pomoc specjalisty pozwoli opracować mechanizm radzenia sobie z gniewem. Nawet najbardziej autodestrukcyjne napady wściekłości da się powstrzymać. Można zacząć je kontrolować korzystając z poradnictwa psychologicznego i terapii.